خانه » بازرگانی » ممنوعیت صادرات روغن نباتی بر اساس بخشنامه وزارت صنعت
ممنوعیت صادرات روغن نباتی بر اساس بخشنامه وزارت صنعت
ممنوعیت صادرات روغن نباتی بر اساس بخشنامه وزارت صنعت

ممنوعیت صادرات روغن نباتی بر اساس بخشنامه وزارت صنعت

محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخشنامه ای به گمرک کشور دستور داد تا صادرات روغن نباتی با توجه به تخصیص ارز رسمی برای روغن خام وارداتی ممنوع شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخشنامه ای به رئیس کل گمرک کشور اعلام کرد که با توجه به تخصیص ارز رسمی برای روغن خام وارداتی و لزوم تأمین و تنظیم بازار روغن خوراکی تولید داخل و شمول این کالا در اولویت اول کالایی، موضوع مصوبه ۴۸۰۲۱ ستاد هدفمندسازی یارانه ها از تاریخ نهم مرداد ماه امسال صادرات هرگونه روغن ساخته شده از کلیه گمرکات ممنوع می باشد.

همچنین بر اساس این گزارش شریعتمداری در ادامه این مکاتبه آورده است: لطفا مراتب را به تمامی گمرکات اجرایی ابلاغ کنید همچنین ممنوعیت صادرات روغن خام نیز قبلا طی نامه ای مورخ ششم تیر ماه سال جاری به وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شده بود. وی همچنین همچنین رونوشتی به وزیر کشور برای تشدید کنترل مرزها در زمینه صادرات هرگونه روغن نباتی نوشت.

تولید و صادرات روغن نباتی

بر اساس آمار رسمی وزارت جهاد کشاورزی در ۱۲ ماهه سال گذشته بالغ بر ۴۷ هزار و ۳۹۰ تن انواع روغن حیوانی، پالم و نباتی با ارزشی معادل ۶۸ میلیون و ۱۸۰ هزار دلار از مرزهای قانونی کشور به کشورهای مختلف صادر شده بود که ۱.۲۱ درصد از نظر وزنی و ۸.۷۱ درصد از نظر ارزشی کاهش را تجربه کرد.

بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت حداقل ظرفیت سالانه تولید برای هر واحد صنعتی انواع روغن مایع، سرخ کردنی و روغن مصرفی خانوار ۴۵ هزار تن معادل ۱۵۰ تن در روز می باشد.

همچنین بر اساس آمار منتشره مرکز آمار ایران سهم ارزش افزوده این صنعت از کل صنایع کشور در سال ۱۳۸۸ معادل ۱.۴ درصد بوده و در سال های پس از آن برای دوره ای این رقم دچار کاهش شده و در نهایت در سال ۱۳۹۳ بار دیگر به ۱.۳۷ درصد رسید.

تولید رونق نباتی در کشور در سال ۱۳۹۵ معادل یک میلیون و ۴۸۴ هزار تن بوده است که این رقم در پایان شش ماهه اول گذشته به ۷۳۸ هزار تن رسیده است. همچنین ظرفیت تولید در این بخش معادل سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن در پایان شش ماهه اول سال ۹۵ بوده است که البته باید توجه داشت اعداد مربوط به ظرفیت در این بخش حاصل جمع ظرفیت روغن کشی و تصفیه روغن است.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*