خانه » بانک و بیمه » اتمام مهلت تعیین تکلیف حساب های بدون هویت افراد توسط بانک ها
اتمام مهلت تعیین تکلیف حساب های بدون هویت افراد توسط بانک ها
اتمام مهلت تعیین تکلیف حساب های بدون هویت افراد توسط بانک ها

اتمام مهلت تعیین تکلیف حساب های بدون هویت افراد توسط بانک ها

به زودی تمامی حساب های بدون هویت با پایان یافتن مهلت بانک مرکزی برای بانک ها به منظور تعیین تکلیف این حساب ها، در صورت عدم رسیدگی، مسدود و غیرفعال خواهند شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، سال ۱۳۹۴ ولی الله سیف رئیس کل سابق بانک مرکزی، از وجود حدود ۳۰۰ میلیون حساب در نظام بانکی اطلاع داد و اظهار نمود: در بین آن حدود ۳۸ میلیون حساب با شماره شناسه و کد ملی تطبیق داده نشده و راکد موجود یم باشد و اگر این حساب ها از سوی صاحبانشان تعیین هویت نشوند، مسدود خواهد شد.

در ادامه نیز بانک ها به مشتریان خود هشدار دادند که برای تعیین تکلیف این نوع از حساب ها به شعب مراجعه و آن را تعیین وضعیت نمایند، این نوع حساب ها ممکن است فاقد شماره ملی، شناسه ملی و یا شماره اختصاصی اتباع خارجی بوده و خود عاملی برای سوء استفاده به ویژه پولشویی باشد.

بانک مرکزی تاکید داشته که طی سالیان متمادی تعداد حساب های سپرده افتتاح شده در بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی با افزایش نامتعارفی مواجه شده بود. البته حجم قابل توجهی از این حساب ها به دلیل عدم گردش مالی، فراموشی صاحبان سپرده و فوت آن‌ها، عدم اطلاع وراث و قائم مقام قانونی سپرده‌ گذاران و یا عدم شناسایی و مراجعه آن‌ها راکد و فاقد تراکنش می باشند.

حذف حساب های بدون هویت

این حساب های بدون هویت مشکلاتی از قبیل تحمیل هزینه های دفترداری و نگهداری اطلاعات و آمار برای بانک ها، افزایش احتمال وقوع تخلفات و جرایم را به دنبال داشت.

با توجه به اینکه حساب های بی هویت اغلب در شرایطی بود که صاحبان آن‌ها به هیچ عنوان برای فعال‌سازی مراجعه نکرده بودند، از این رو بانک مرکزی به بانک‌ها تاکید کرد که برای کاهش احتمال سوء استفاده و همچنین افزایش شفافیت مالی بانک‌ها لازم است تا این حساب‌ها تعیین تکلیف شوند.

بر این اساس در مردادماه سال گذشته بخشنامه‌ای به شبکه بانکی ابلاغ و این موضوع مورد توجه قرار گرفت و قرار بر این بود که تا اردیبهشت‌ اه سال جاری این حساب ها مورد رسیدگی قرار گیرد. با توجه به گذشت این زمان و پایان مهلت تعیین شده از سوی بانک مرکزی این روزها بانک ها هر کدام طی فراخوانی از مشتریان خود به آن‌ها هشدار داده اند که اگر تا زمان مشخص برای فعال سازی حساب خود مراجعه نکنند، حسابشان مسدود شده و هیچ گونه امکان استفاده از آن وجود نخواهد داشت.

گرچه آمار جدیدی از حساب‌های بدون هویت وجود ندارد؛ اما بر اساس آخرین آمار در نیمه سال ۱۳۹۵ تعداد کل حساب های بانکی که بالغ بر ۴۴۷ میلیون و ۲۶۲ هزار و ۳۵۷ مورد متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی بوده است. از این تعداد ۴۱۶ میلیون و ۷۸۷ هزار و ۴۲۷ حساب دارای شماره ملی، شناسه ملی یا شماره اختصاصی اتباع خارجی بود و  تعداد حساب های فاقد شماره ملی، شناسه ملی و یا شماره ملی اتباع خارجی به حدود ۳۰ میلیون و ۴۷۴ هزار و ۹۲۷ حساب می رسد..

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*