خانه » عمومی اقتصاد » خرید تضمینی برق نیروگاه های تجدیدپذیر توسط شرکت های توزیع نیروی برق
خرید تضمینی برق نیروگاه های تجدیدپذیر توسط شرکت های توزیع نیروی برق
خرید تضمینی برق نیروگاه های تجدیدپذیر توسط شرکت های توزیع نیروی برق

خرید تضمینی برق نیروگاه های تجدیدپذیر توسط شرکت های توزیع نیروی برق

با ابلاغ شرکت توانیر، فرآیند خرید تضمینی برق نیروگاه های تجدیدپذیر را شرکت های توزیع نیروی برق در سطح کشور به نمایندگی از طرف ساتبا بر عهده گرفتند.

به‌ گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، با توجه به خشک تر شدن اقلیم کم آب کشور و نیز محدود شدن تامین برق از نیروگاه های برق آبی و حرارتی باعث شده نقش نیروگاه های خورشیدی که بدون نیاز به آب بیش از ۷۰ درصد برق خود را ماه های گرم سال تولید می کنند در برنامه ریزی‌های تامین برق کشور پررنگ تر شود.

شرکت توانیر طی ابلاغیه جدید اعلام نموده است تمامی شرکت های توزیع نیروی برق فرآیند خرید تضمینی برق را به نمایندگی از طرف ساتبا بر عهده بگیرند و بدین ترتیب متقاضیان احداث نیروگاه های محدود به ظرفیت انشعاب می توانند مطابق روال گذشته با مراجعه به شرکت های توزیع سراسر کشور  اقدام به مبادله قرارداد و احداث نیروگاه نمایند.

چندی پیش زعفرانچی معاون توسعه مشارکت‌های بخش غیردولتی ساتبا، نیز درباره قیمت های تضمینی بلندمدت نیروگاه های تجدیدپذیر اعلام کرده بود: در نیروگاه زیست توده نرخ پایه خرید تضمینی برق بین ۲۷۰۰ تا ۳۷۰۰ ریال در هر کیلووات ساعت برای نیروگاه های مزرعه بادی ۳۴۰۰ تا ۴۲۰۰ ریال در کیلووات ساعت و در نیروگاه های مزرعه خورشیدی ۳۲۰۰ تا ۴۹۰۰ ریال در کیلووات ساعت خریداری می شود.

وی همچنین ضمن بیان این‌که سقف مزارع بادی و خورشیدی بزرگ براساس ظرفیت مجموع ۲۰۰۰ مگاوات در سال و به وسیله ساتبا تعیین شده است، اظهار کرد که در مولدهای مختص مشترکان برق تا سقف ظرفیت انشعاب نرخ پایه خرید تضمینی برق در نیروگاه های بادی با ظرفیت یک مگاوات و کمتر ۵۷۰۰ ریال در هر کیلووات ساعت و در نیروگاه های خورشیدی با ظرفیت ۱۰۰ و ۲۰ کیلووات بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ ریال در کیلووات ساعت خریداری می شود.

جزئیات خرید تضمینی برق ۲۰ ساله

همچنین بر اساس اعلام زعفرانچی، قرارداد خرید تضمینی برق از نیروگاه ها برای یک دوره ۲۰ ساله با نرخ های پایه منعقد خواهد شد و به منظور جبران کاهش ارزش پولی تعدیل نرخ های خرید تضمینی برق برای قراردادهای منعقد شده هر سال و تا پایان دوره قرارداد براساس شاخص تغییرات نرخ ارز و قیمت خرده فروشی کالاها مطابق ماده ۳ تصویب نامه هیات وزیران انجام خواهد شد.

بر این اساس نرخ قرارداد برای کلیه نیروگاه های مورد نظر به جز نیروگاه های بادی از ابتدای ۱۰ ساله دوم تا پایان دوره قرارداد بعد از تعدیل در عدد هفت درصد ضرب خواهد شد. همچنین نرخ قرارداد برای نیروگاه های بادی که در دوره ۱۰ ساله اول دارای ضریب تولید ۴۰ درصد و بیشتر باشد از ابتدای دوره ۱۰ ساله دوم تا پایان قرارداد بعد از تعدیل در عدد چهار درصد و برای نیروگاه‌های با ضریب تولید کمتر از ۲۰ درصد در عدد یک ضرب می شود.

بر این اساس دوره ۲۰ ساله قرارداد خرید تضمینی برق از تاریخ شروع قرارداد آغاز و شامل  دوره پیشبرد و احداث نیروگاه می شود و در صورت تاخیر در بهره برداری تجاری از نیروگاه به مدت حداکثر ۹ ماه پس از زمان در نظر گرفته شده، سازمان بهره وری انرژی مجاز است قرارداد خرید تضمینی برق این نیروگاه را فسخ و پروانه احداث آن را لغو نماید.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*