خانه » بازرگانی » افزایش قیمت انواع لوازم خانگی با وجود تخصیص ارز به صورت دولتی
افزایش قیمت انواع لوازم خانگی با وجود تخصیص ارز به صورت دولتی
افزایش قیمت انواع لوازم خانگی با وجود تخصیص ارز به صورت دولتی

افزایش قیمت انواع لوازم خانگی با وجود تخصیص ارز به صورت دولتی

در حالی که قیمت انواع لوازم خانگی از اردیبهشت ماه افزایش یافته است و سازمان حمایت نیز بارها آن را تخلف اعلام کرده، بر اساس لیست منتشر شده از سوی بانک مرکزی بالغ بر ۲۳۰ شرکت بیش از ۴۳ میلیون یورو ارز دولتی برای واردات لوازم خانگی دریافت نموده اند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، از ابتدای اردیبهشت ماه فرشندگان لوازم خانگی قیمت محصولات خود را افزایش دادند که مشکلاتی در این زمینه به وجود آمد، زیرا از یک سو افزایش قیمت از سوی سازمان حمایت غیرقانونی شمرده شده و از سوی دیگر نیز تولیدکنندگان و عرضه کنندگان لوازم خانگی اعلام کردند که قیمت هایشان را به حالت سابق کاهش نمی دهند.

بر این اساس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در آخرین اطلاعیه خود اعلام نمود که این سازمان هیچگونه افزایش در مورد قیمت انواع لوازم خانگی را تایید نکرده است و هرگونه افزایش قیمت توسط شرکت های عرضه کننده لوازم خانگی بخصوص به بهانه تک نرخی شدن ارز، فاقد وجاهت بوده و این سازمان و سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها و همچنین سازمان تعزیرات حکومتی و ادارات کل تعزیرات استان ها براساس گشت های مشترک و شکایات واصله نسبت به اعمال قانون اقدام خواهند کرد.

دلایل افزایش قیمت انواع لوازم خانگی

علی فاضلی رئیس اتاق اصناف، نیز در این باره اعلام کرد که هنوز هیچ گزارشی از سوی دستگاه های نظارتی مبنی بر تخلف بودن افزایش قیمت لوازم خانگی گزارش نشده است و اگر این موضوع به صورت رسمی ابلاغ شود، قطعا قیمت ها بازگردانده خواهد شد.

این افزایش قیمت های غیرقانونی در حالی در بازار لوازم خانگی اتفاق افتاده که براساس فهرست بانک مرکزی که با دستور رییس جمهور منتشر شد، ۲۳۰ شرکت داخلی ۴۳ میلیون و ۳۴۰ هزار و ۴۰۸ یورو ارز دولتی دریافت کرده اند.

همچنین بر اساس لیست منتشر شده، ارز دولتی ارائه شده برای واردات انواع لوازم خانگی اعم از اتو برقی، اتو پرسی خانگی، یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، تلویزیون و … مصرف شده است لذا مصرف‌کنندگان نباید این کالاها با برند خارجی را با قیمت افزایش یافته خریداری نمایند اما این امر رعایت نشده و در عمل از ابتدای سال جاری طبق اعلام اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، لوازم خانگی وارداتی هفت تا ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

چندی پیش نیز انصاری رییس انجمن صنایع لوازم خانگی ایران، درباره‌ افزایش ناگهانی قیمت انواع لوازم خانگی بیان نموده بود: از سال ۱۳۹۶ افزایش قیمتی که باید به دلیل افزایش هزینه مواد اولیه و سایر هزینه ها روی قیمت لوازم خانگی اعمال می شد به هیچ عنوان اعمال نشده و در سال ۱۳۹۷ نیز افزایش دستمزد و هزینه مواد اولیه اتفاق افتاده است.

وی همچنین اظهار داشت: نه تنها افزایش قیمت در حال حاضر زیاد نیست، بلکه خیلی کمتر از درصدی است که باید اتفاق می افتاد. در واقع آن درصد سودی که امروز تولیدکنندگان لوازم خانگی کسب می کنند بسیار کمتر از چیزی است که باید باشد.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*