خانه » بازرگانی » آزادسازی معامله ارز با نرخ توافقی و بدون سقف قیمت تعیین شده
آزادسازی معامله ارز با نرخ توافقی و بدون سقف قیمت تعیین شده
آزادسازی معامله ارز با نرخ توافقی و بدون سقف قیمت تعیین شده

آزادسازی معامله ارز با نرخ توافقی و بدون سقف قیمت تعیین شده

شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، خواستار آزادسازی معامله ارز با نرخ توافقی و بدون سقف قیمت تعیین شده میان صادرکنندگان و واردکنندگان شد و از مجلس شورای اسلامی خواست تکلیف مالیات بر ارزش افزوده را مشخص کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری روز جاری در مراسم روز ملی صنعت و معدن ضمن اشاره به شرایط ویژه اقتصادی کشور، اظهار داشت: باید با رشد بهره وری، قیمت تمام شده محصول را کاهش دهیم زیرا در غیر این صورت به رشد صنعتی بالا دست نخاوهیم یافت.

وی در ادامه افزود: باید بدانیم که قیمت تمام شده تولید در کشور بالا بوده و باید در راستای حل مسائلی که موجب افزایش قیمت تمام شده می شود حرکت نماییم. ۵۰ درصد صنایع کشور منبع محور می باشند و باید در راستای توسعه صنایع دانش بنیان حرکت کنیم زیرا در غیر این صورت با چالش صنعت زدایی مواجه خواهیم شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین ضمن تاکید بر این مورد که باید سود تسهیلات بانکی تخصیص یافته به بخش صنعت کاهش یابد، بیان نمود: باید هزینه مالی ۲۵ درصدی در نظر گرفته شده برای سود تسهیلات بانکی کاهش یابد و اگر قادر نیستیم نظام بانکی را در این راستا حرکت دهیم باید از منابع عمومی یارانه به تولید پرداخت شود.

معامله ارز بدون سقف قیمتی

از دیگر موضوعاتی که توسط شریعتمداری در این مراسم مطرح شد می توان به کاهش هزینه های تامین اجتماعی و در نظر گرفتن مشوق های صادراتی در بخش تولید اشاره نمود.

شریعتمداری همچنین گفت: صنعت کشور در حال حاضر با مشکلات مختلفی درگیر است. ممنوعیت واردات به معنای ایجاد فرصت برای واحدهای تولیدی به شمار می رود و باید بدانیم که در شرایط فعلی ۳۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت واحدهای تولیدی خالی بوده و باید در جهت استفاده از این ظرفیت ها حرکت نماییم.

وی در ادامه از معاون اول رییس جمهوری درخواست کرد تا برای معامله ارز با نرخ توافقی میان صادرکننده و واردکننده سقفی برای قیمت در نظر گرفته نشود زیرا باید اجازه داد واردکننده و صادرکننده با نرخ توافقی ارز را به فروش برسانند.

لازم به ذکر است طی دو ماه گذشته سیاست جدید ارزی بر اقتصاد ایران حکمفرما شده است که دولت هدف آن را به کنترل درآوردن جریان ارزی اعلام کرده است.

بر اساس سیاست ارزی قرار شد تا صادرکنندگان و واردکنندگان ارز خود را در سامانه نیما عرضه و دریافت نمایند و سایر نیازهایی که برای آن تعریف وجود داشت نیز از کانال بانک ها صورت پذیرد و نرخ آن طبق نرخ مرجعی باشد که بانک مرکزی آن را روزانه اعلام می کند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*