خانه » اخبار جهان » روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی ایران با کشورهای آفریقایی در شرایط جدید
روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی ایران با کشورهای آفریقایی در شرایط جدید
روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی ایران با کشورهای آفریقایی در شرایط جدید

روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی ایران با کشورهای آفریقایی در شرایط جدید

آقاجعفری دستیار وزیر امور خارجه در امور آفریقا درباره روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی ایران با کشورهای آفریقایی در شرایط فعلی که آمریکا از برجام خارج شده است، اظهار داشت: در تلاش هستیم که ضمن حفظ روابط فعلی با قاره آفریقا، ظرفیت های جدیدی را برای گسترش این روابط شناسایی و فعال کنیم.

به گزارش آی آر اقتصاد مهدی آقاجعفری در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن اشاره به حمایت اتحادیه آفریقا از برجام و تاکید آن بر استمرار این توافق بین المللی، تصریح نمود: کشورهای آفریقایی برجام را یک دستاورد بزرگ برای جامعه جهانی می دانند و برای گسترش همکاری ها با ایران در شرایط جدید نیز اعلام آمادگی کرده اند .

وی همچنین اظهار داشت: در دوره تحریم ها نیز روابط ایران با آفریقا کمتر تاثیرتحریم ها قرار گرفته بود و ما توانستیم بر اساس منافع مشترک، روابط خود را با کشورهای آفریقایی حفظ نماییم. در تلاش هستیم در دوران جدید نیز ضمن حفظ روابط ایران با کشورهای آفریقایی در حوزه تجاری و صادرات غیر نفتی، زمینه های جدیدی برای گسترش این روابط شناسایی کنیم چون آفریقا بازار خوبی برای کالاهای ایرانی  به شمار می رود و ما نیز در مقابل می توانیم بخشی از نیازهای خود را از این کشورها تامین کنیم.

آقاجعفری به سوالی درباره نتایج سفر اخیر ظریف به آفریقای جنوبی و تاکید دو کشور بر ترسیم نقشه راه جهت گسترش این روابط، اینگئنه پاسخ داد: روابط ایران و آفریقای جنوبی روابط ویژه‌ای به شمار می رود و ما در طول سال های اخیر شاهد توسعه این روابط و سفر مقامات عالی رتبه آفریقای جنوبی به تهران نیز بوده ایم.  در اکتبر سال گذشته دو کشور در پرتوریا کمیسیون مشترک برگزار کردند و آقای ظریف نیز در جریان سفر اخیرش به آفریقای جنوبی مذاکرات خوبی با مقامات این کشور داشتند.

روابط ایران و کشورهای آفریقایی با خروج آمریکا از برجام

وی در ادامه ضمن اشاره به این مطلب که در این سفر دو طرف توافق کردند که کمیته های مشترک فنی و کارشناسی در زمینه های مختلف برای بررسی زمینه های گسترش همکاری‌های دو کشور تشکیل دهند، اظهار داشت: دو طرف توافق کردند که گفت‌وگوها در بخش‌های فنی و کارشناسی ادامه یابد و در این راستا در آینده نزدیک هیاتی فنی و کارشناسی که متشکل از مدیران ارشد وزارتخانه ها و سازمان های  آفریقای جنوبی جهت رایزنی با همتایان ایرانی خود به تهران می آیند.

آقاجعفری همچنین ضمن اعلام موضع رییس جمهور آفریقای جنوبی در مورد برجام و خروج آمریکا از این توافق بین المللی، اظهار داشت: رییس‌جمهور آفریقای جنوبی در این ارتباط موضعی بسیار قوی اتخاذ و تاکید کرد که سازوکارها و ساختارهای ایجاد شده در برجام نباید با خروج آمریکا تغییر یابند و سایر کشورها باید به تعهدات خود در برجام پایبند باشند.

دستیار وزیر امور خارجه در امور آفریقا همچنین اهمیت آفریقای جنوبی و تاثیر این کشور بر سایر کشورهای قاره آفریقا را مورد تاکید قرار داده و از طرفی گسترش روابط با آفریقای جنوبی  را در کل قاره آفریقا موثر و تعیین کننده دانست.

آقاجعفری در انتها در پاسخ به پرسشی دیگر در ارتباط با تغییر سفرای ایران در کشورهای آفریقایی، توضیح داد: این موضوع روال خود را دنبال می کند و جانشین سفرایی که مدت ماموریت ایشان به اتمام رسیده و تعداد آنها محدود هست مانند سایر حوزه ها تعیین خواهد شد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*