خانه » اخبار جهان » افزایش تولید نفت کشورهای عضو اوپک پلاس برای پاسخگویی به تقاضا
افزایش تولید نفت کشورهای عضو اوپک پلاس برای پاسخگویی به تقاضا
افزایش تولید نفت کشورهای عضو اوپک پلاس برای پاسخگویی به تقاضا

افزایش تولید نفت کشورهای عضو اوپک پلاس برای پاسخگویی به تقاضا

کشورهای عضو اوپک پلاس توافق کردند تا از ماه ژوئیه افزایش تولید نفت را آغاز کنند که سهم کشور روسیه از این افزایش حدود دویست هزار بشکه خواهد بود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، در پایان سال ۲۰۱۶ میلادی کشورهای تولیدکننده نفت توافق کرده بودند تا در جهت جلوگیری از ریزش قیمت نفت تولید خود را با ۱.۸میلیون بشکه در روز از جمله روسیه با ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند.

این استراتژی از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی به اجرا گذاشته شد و با دو بار تمدید تا پایان ۲۰۱۸ میلادی قرار بود اجرایی شود اما به تدریج مشخص شد که در بازار نفتی وجود ندارد، ونزوئلا با بحران شدید اقتصادی روبرو شده و سرمایه گذاری در صنعت نفت این کشور کاهش پیدا کرده است.

به گفته کارشناسان، افزایش تولید نفت در ماه های اخیر در واقع جبران خسارت برای کاهش تولید نفت ایران به دلیل بازگشت تحریم ها و وضعیت کنونی ونزئلا می باشد که به تدریج از جمع تولیدکنندگان خارج شده است.

بازار جهانی نفت نیازی به شوک ندارد و افزایش تولیدنفت به میزان یک میلیون بشکه در روز به آسانی توسط افزایش تقاضا در بازار نفت جذب خواهد شد. همچنین کارشناسان هشدار داده اند که اگر کشورهای اوپک و روسیه تولید خود را افزایش ندهند بازار نفت جهانی در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ میلادی با کسری بودجه مواجه خواهد شد.

افزایش تولید نفت روسیه

وزیر انرژی عربستان نیز در این باره نظر داد که این میزان در حدود ۱.۶ تا ۱.۸ میلیون بشکه در روز است. از سوی دیگر الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه اظهار داشت: افزایش تولید نفت تاثیر مثبتی بر روی شرکت های نفتی ما و بودجه دولت خواهد داشت.

وی همچنین در ادامه افزود: افزایش صادرات باعث بهبود بودجه اقتصادی روسیه خواهد شد، حتی با کاهش قیمت طلای سیاه، درآمد حاصل از رشد فروش به ما کمک می کند تا افزایش درآمد داشته باشم.

این مقام روس بیان داشت: کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی باعث کاهش قیمت بنزین در روسیه شده که خواسته مصرف کنندگان در این کشور نیز می باشد. لازم به ذکر است قیمت بنزین در بازار روسیه بر اساس قیمت جهانی نفت توسط شرکت های نفتی بصورت لحظه ای تعیین می شود.

کارشناسان اقتصادی روسیه بر این باورند که مسکو نیازی برای پیوستن به هیچ کارتل بین المللی نفتی ندارد، زیرا در حال حاضر از هماهنگی با اوپک بهره مند است و هیچ دلیلی برای قرار گرفتن زیر بار تعهدات اضافی وجود ندارد.

بر اساس پیش بینی کارشناسان به دلیل افزایش قیمت نفت، روسیه انتظار دارد درآمد نفت و گازش نسبت به درآمدی که در بودجه سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی شده بود، پنج برابر افزایش پیدا کند که صادرات نفت و گاز حدود ۴۰ درصد از درآمدهای بودجه فدرال روسیه را تشکیل می دهد.

طبق اصلاحیه بودجه وزارت دارایی روسیه، درآمد نفتی بیشتری که روسیه بالاتر از قیمت ۴۰ دلار پیش بینی شده برای نفت اورال بدست می آورد به جای هزینه، به ذخایر اختصاص خواهد یافت.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش قیمت جهانی نفت در پی درگیری نیروهای دولتی عراق

افزایش قیمت جهانی نفت در پی درگیری نیروهای دولتی عراق

در حالی که نیروهای دولتی عراق وارد شهر کرکوک شده و کنترل این شهر را ...