خانه » بازرگانی » احتمال افزایش نیافتن قیمت نان در جلسات تصمیم گیری بعد از ماه رمضان
احتمال افزایش نیافتن قیمت نان در جلسات تصمیم گیری بعد از ماه رمضان
احتمال افزایش نیافتن قیمت نان در جلسات تصمیم گیری بعد از ماه رمضان

احتمال افزایش نیافتن قیمت نان در جلسات تصمیم گیری بعد از ماه رمضان

دولت درمورد قیمت نان بعد از ماه رمضان تصمیم گیری خواهد کرد که رئیس اتاق اصناف ایران از احتمال افزایش نیافتن قیمت نان خبر داد و افزود: به نظر می رسد که دولت جبران عوامل موثر در قیمت نان را به افزایش نرخ آن ترجیح می دهد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، از سال ۱۳۹۳ که قیمت نان تغییری نکرده بود، نانوایی ها و اتحادیه های صنفی نسبت به این مسئله انتقاد داشتند زیرا به نظر آن ها عوامل مختلفی در هزینه تمام شده و قیمت نهایی نان موثر می باشد و تنها آرد در این زمینه تعیین کننده نیست.

در این راستا ستاد تنظیم بازار نرخ نان را در آذرماه سال گذشته افزایش داد ولی با دستور رئیس جمهور این مصوبه لغو و به نانوایی ها اعلام شد که قیمت ها به قبل برگردد. البته برخی نانوایی ها به علت استفاده کنجد و دیگر افزودنی ها، قیمت های جدید را به حالت سابق برنگرداندند.

قبل از شروع ماه رمضان مسئله افزایش قیمت نان دوباره مطرح و در این باره برخی از مسئولان اعلام کردند که تصمیم گیری در مورد افزایش قیمت نان به بعد از ماه رمضان موکول شده است. با این حال طی روزهای گذشته، هیات دولت مصوبه ای برای تعیین قیمت فروش گندم به نانوایی ها و صنف و صنعت گذراند که توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، ابلاغ شد.

عدم وجود برنامه برای افزایش قیمت نان

بر اساس مصوبه نهم خردادماه به پیشنهاد وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده ۳۶ الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت قیمت فروش گندم موضوع یکی از بندهای تصویب‌نامه ۲۶ آبان ماه سال ۱۳۹۳ همچنان برای نانوایی های یارانه ای به ازای هر کیلوگرم ۶۶۵۰ ریال و برای سایر متقاضیان از قرار هر کیلوگرم ۹۰۰۰ ریال (قیمت پایه عرضه در بورس کالا) تعیین می‌گردد.

علی فاضلی رییس اتاق اصناف ایران در این باره اظهار داشت: هنوز تصمیم و برنامه ای برای افزایش قیمت نان در هیات دولت و دستگاه های تصمیم گیر وجود ندارد و پیش از این مقرر شده بود که تصمیم گیری در این زمینه به بعد از ماه رمضان موکول شود.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به مصوبه اخیر دولت در مورد نرخ فروش گندم، آیا دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان دارد یا آنکه می خواهد نرخ نان ثابت بماند و افزایش هزینه واحدهای صنفی تولیدکننده نان را از طریق دیگری مانند یارانه جبران کند؟ پاسخ داد که یقینا هزینه تولید نان فقط گندم نبوده و عوامل دیگری مانند نرخ دستمزد، نرخ خدمات، حامل های انرژی و … در قیمت نهایی نان تاثیر دارد.

البته احتمال می رود دولت مایل نیست قیمت این محصول استراتژیک افزایش یافته و بیشتر تمایل به جبران کردن قیمت عوامل موثر در افزایش قیمت نان دارد که البته از سوی اتاق اصناف ایران و اتحادیه های صنفی مربوط به نان، پیشنهادهای بسیاری در این زمینه به دولت داده شده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*