خانه » اخبار جهان » احتمال وارد کردن فشار برای افزایش عرضه نفت توسط روسیه و عربستان
احتمال وارد کردن فشار برای افزایش عرضه نفت توسط روسیه و عربستان
احتمال وارد کردن فشار برای افزایش عرضه نفت توسط روسیه و عربستان

احتمال وارد کردن فشار برای افزایش عرضه نفت توسط روسیه و عربستان

دولت عراق اعلام کرد اوپک باید در برابر فشارهای وارده در جهت افزایش عرضه نفت مقاومت نماید که نشان از مخالفت با برنامه های عربستان سعودی در آستانه دیدار رسمی اوپک در هفته آینده دارد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، عراق به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک اعلام کرده است محدودیت‌های عرضه از سوی این گروه هنوز به هدف خود دست نیافته و قیمت ها هنوز پایین سطح مطلوب مانده اند.

مخالفت عراق در این باره به دنبال مقاومت مشابه از سوی کشور ایران و ونزوئلا صورت گرفته و نشان می دهد سه کشور از پنج کشور موسس اوپک اکنون با طرح عربستان سعودی برای افزایش عرضه نفت مخالف هستند.

طی روزهای گذشته بدنبال صعود قیمت نفت به بالای ۸۰ دلار در هر بشکه، آمریکا از عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک درخواست کرده است محدودیت‌های تولید خود را تسهیل کنند.

عربستان سعودی و روسیه در ماه گذشته بدون مشورت با اعضای اوپک مشورت، پیشنهاد دادند تا میزان تولید افزایش پیدا کند و به نظر می رسد پیش از این افزایش تولید خود را شروع کرده اند.

جبار اللعیبی، وزیر نفت دولت عراق، اظهار داشت: تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک هنوز به هدف تعیین شده دست نیافته اند و عراق تصمیمات یک جانبه ای که از سوی برخی از تولیدکنندگان بدون مشورت با سایرین گرفته شده است را رد می نماید.

لعیبی همچنین افزود: ما نباید درباره نیاز بازار نفت به نفت بیشتر در حال حاضر بزرگنمایی کنیم چون این مساله ممکن است آسیب بزرگی به بازارهای جهانی وارد کند

احتمال فشار برای افزایش عرضه نفت

با وجود شرایط فعلی مشخص نیست عراق، ایران و ونزوئلا خواهند توانست اقدامی برای مقابله با برنامه‌های عربستان سعودی و روسیه انجام دهند اگرچه بر اساس مقررات اوپک باید تصمیمات با توافق جمعی گرفته شود، اما به نظر می رسد هیچ چیز مانع عربستان سعودی و متحدانش در خلیج فارس به همراه مسکو برای افزایش عرضه نفت نخواهد شد.

همچنین احتمال می رود روسیه با وجود روابط سیاسی حسنه با ایران و ونزوئلا در فرآیند افزایش عرضه شرکت کند. تولید روسیه از مقدار کمتر از ۱۱ میلیون بشکه در روز به ۱۱.۱ میلیون بشکه در روز در اوایل ژوئن افزایش یافته است، در حالی که سهمیه تولید این کشور تحت توافق با اوپک، ۱۰.۹۵ میلیون بشکه در روز بوده است.

سهیل المرزوعی، وزیر نفت امارات متحده عربی که امسال ریاست دوره اوپک را برعهده دارد در این باره  به شبکه سی ان ان گفت: آمریکا از اوپک برای بالابردن عرضه خود درخواست نکرده است.

بر اساس توافق قبلی اوپک روسیه موافقت کرده تولیدش را به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید ۱۱.۲۴۷ میلیون بشکه در روز که در اکتبر سال ۲۰۱۶ داشت، کاهش دهد. وزارت انرژی روسیه درباره این خبر حاضر به اظهارنظر نشده است.

اوپک و سایر تولیدکنندگان شامل روسیه، روزهای ۲۲ و ۲۳ ژوئن برای مذاکره درباره آینده در وین دیدار خواهند کرد. روسیه و عربستان سعودی پیش از این نیز اعلام کرده بودند که ممکن است برای جلوگیری از هر گونه کمبود عرضه لازم باشد سطح تولید به تدریج افزایش پیدا کند.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش قیمت مس در لندن به بالاترین قیمت در چهار سال گذشته

افزایش قیمت مس در لندن به بالاترین قیمت در چهار سال گذشته

متعاقب دستور چین به بزرگترین تولیدکننده اش برای توقف تولید، قیمت مس در لندن به ...