خانه » عمومی اقتصاد » مدیریت مصرف برق با تغییر ساعات کاری در استان‌های گرمسیری
مدیریت مصرف برق با تغییر ساعات کاری در استان‌های گرمسیری
مدیریت مصرف برق با تغییر ساعات کاری در استان‌های گرمسیری

مدیریت مصرف برق با تغییر ساعات کاری در استان‌های گرمسیری

همواره با نزدیک شدن به فصل گرما و افزایش مصرف برق دولت به دنبال راهکارهایی برای مدیریت مصرف برق می باشد، امسال نیز همچون سال های قبل کاهش ساعت کاری اداری در برخی از استان ها مورد تصویب هیات دولت قرار گرفت.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، در این راستا تصویب نامه اصلاحی هیات وزیران در خصوص مجوز تنظیم ساعت کاری ادارات و دستگاه های دولتی، بانک ها، شهرداری ها و سایر مؤسسات عمومی غیردولتی به برخی استانداری ها ابلاغ شده است که براساس آن ساعات کار دستگاه های اجرایی مناطق گرمسیری در بازه زمانی نیمه خرداد تا نیمه شهریور ۱۳۹۷ جابه جا خواهد شد.

هیئت وزیران در سیزده خرداد سال جاری به پیشنهاد وزارت نیرو و به استناد تبصره بند (ز) ماده (۳۸) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۵ این مصوبه را با موضوع مدیریت مصرف برق تصویب کرد.

بر اساس مصوبه به استانداری های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستانو به سایر استانداری ها (در شهرستان های با دمای هوای بیش از ۴۵ درجه سانتیگراد) اجازه داده شده است با تشخیص شرکت های توزیع نیروی برق، ساعات کار ادارات و دستگاه های دولتی، بانک‌ها، شهرداری ها و سایر موسسات عمومی غیردولتی را با رعایت قوانین مربوط از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۳:۳۰ تنظیم نمایند.

همچنین بر این اساس تمامی دستگاه های مذکور در بند (۱) این تصویب نامه مکلفند مواردی را که بر اساس آن لازم است در فصل تابستان به نحوی مدیریت مصرف برق را رعایت کرده و مصرف آنها نسبت به مدت مشابه در سال قبل حداقل ۱۰ درصد کاهش یابد.

برای مدیریت مصرف برق تجهیزات سرمایشی، دمای محیط کار حداقل ۲۵ درجه سانتیگراد تنظیم و سیستم های سرمایشی و روشنایی پس از پایان وقت اداری از مدار خارج خواهند شد.

از طرفی با استفاده از مولدهای اضطراری در ساعات ۱۲ تا ۱۸ در ماه های تیر و مرداد برق تولید خواهد شد که بهای سوخت این دسته از مولدها با تایید شرکت های توزیع نیروی برق توسط وزارت نیرو تامین خواهد شد.

مدیریت مصرف برق با تغییر ساعات کاری

بر اساس مصوبه کلیه واحدهای صنعتی و کشاورزی  که دارای مولد برق بیش از ۱۰۰ کیلو وات می باشند، موظف هستند در ماه های تیر و مرداد بین ساعات ۱۲ تا ۱۶ جهت تامین کل و یا بخشی از برق مورد نیاز از ظرفیت های نیروگاهی خود استفاده کنند. وزارت نفت نیز موظف به تامین سوخت گاز و یا نفت گاز مورد نیاز برابر قیمت های بخش صنعت خواهد بود.

مسئولیت اجرای این تصویب نامه بر عهده مدیران دستگاه های اجرایی در سطح شهرستان ها و استان بوده و عدم رعایت آن تخلف محسوب خواهد شد و وزارت نیرو موظف است در پایان تابستان گزارش عملکرد استان ها را به هیئت وزیران ارائه نماید.

بر اساس گزارش ها میزان برق مصرفی در بخش صنعت در سال ۸۴ برابر با ۴۳ میلیارد و ۱۲۳ میلیون کیلوات ساعت بوده که در پایان سال ۸۸ به ۵۴ میلیارد و ۸۸۷ میلیون کیلووات ساعت می‌رسد.

آمارها برای پایان سال ۹۵ نشان می دهد که در این سال مصرف برق صنعتی کشور به حدود ۷۷ میلیارد کیلووات ساعت رسیده است که در مقایسه با سال ۹۲، حدود ۳ درصد و در مقایسه با سال ۹۱، حدود ۵ درصد رشد داشته است.

میزان مصرف برق در بخش صنعتی در سال ۹۵ در مقایسه با سال ۹۲، حدود ۷ میلیارد کیلووات ساعت و نسبت به سال ۹۱، حدود ۱۰ میلیارد کیلووات ساعت رشد داشته است.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*