خانه » اخبار جهان » شکست تلاش نخست وزیر کانادا برای جلوگیری از عصبانیت دونالد ترامپ
شکست تلاش نخست وزیر کانادا برای جلوگیری از عصبانیت دونالد ترامپ
شکست تلاش نخست وزیر کانادا برای جلوگیری از عصبانیت دونالد ترامپ

شکست تلاش نخست وزیر کانادا برای جلوگیری از عصبانیت دونالد ترامپ

تلاش ترودو نخست وزیر کانادا برای جلوگیری از عصبانیت دونالد ترامپ در حالی که به نظر می رسید با موفقیت به پایان رسیده است، با توهین باران شدن از سوی رییس جمهور آمریکا شکست خورد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، جدا از ریسک فزاینده جنگ تجاری بین آمریکا و کانادا، حمله شخصی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا که سعی کرد مواضع صلح طلب در مواجهه با تهدیدهای آمریکا در خصوص پیمان تجاری نفتا و سایر موارد تجاری دوجانبه داشته باشد، ریسک های اقتصادی و سیاسی داخلی برای وی به همراه خواهد داشت.

دونالد ترامپ پس از ترک نشست گروه هفت برای حضور در نشست کره شمالی، عازم سنگاپور شده و در توییتی نوشت: جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در جریان دیدارهای گروه هفت بسیار ملایم رفتار کرده است و پس از ترک گروه هفت یک کنفرانس مطبوعاتی داده و تعرفه های آمریکا را توهین آمیز خوانده و گفته است مرعوب نخواهد شد.

این حمله هر گونه امید کانادا برای رفتار سنجیده ای که از زمان به قدرت رسیدن ترامپ پیشه کرده است تا از تعرفه‌های آمریکا برای واردات فولاد و آلومینیوم معاف شود یا درباره توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) مذاکره مجدد کند را در هم شکست.

اطلاعیه دفتر نخست وزیر کانادا

همچنین دفتر ترودو نیز در واکنش به چرخش ناگهانی رفتار ترامپ چند ساعت پس از اینکه با نخست وزیر کانادا به شوخی و خنده پرداخته بود، اعلام نمود ترودو در این کنفرانس مطبوعاتی حرفی نزده است که پیش از این نزده باشد.

ترودو در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما کانادایی ها منطقی و مودب هستیم اما مرعوب نخواهیم شد. وی همچنین گفته است که کانادا علیه تعرفه های آمریکا روی واردات فولاد و آلومینیوم تلافی خواهد کرد و منطق ترامپ توهین آمیز بوده است.

چرخش ۱۸۰ درجه ای رفتار ترامپ نارضایتی کانادایی ها و آمریکایی های طرفدار تجارت آزاد را برانگیخته است.

در این باره جان مک کین، سناتور جمهوری خواه آمریکا در توییتی نوشت: عموم آمریکایی ها موافق تجارت آزاد، جهانی سازی و حامی متحدانمان بر مبنای ۷۰ سال ارزش های مشترک هستند. آمریکایی ها با شما هستند حتی اگر رییس جمهورشان نباشد.

قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی یا همان NAFTA یک سازمان منطقه ای می باشد  که در ۱۹۹۴ تاسیس شده است. این سازمان اقتصادی سه عضو دارد که عبارتند از آمریکا، کانادا، و مکزیک.

طبق موافقتنامه نفتا تمام محدودیت های تجارت و سرمایه گذاری میان سه کشور کانادا، مکزیک و آمریکا در مدت ۱۵ سال بتدریج از بین می رفت. اکثر تعرفه های تجارت محصولات کشاورزی میان آمریکا و مکزیک به سرعت برداشته شد و تعرفه ۶ درصدی محصولات کشاورزی (شامل ذرت، شکر و برخی میوه ها و سبزی ها) در مدت ۱۵ سال برداشته شد.

همچنین بر اساس این توافقنامه تعرفه خواربار و منسوجات قرار بود در مدت ده سال در هر سه کشور حذف شود. مکزیک قرار بود بخش مالی خود را به روی سرمایه گذاری آمریکا و کانادا باز کرده و تمام محدودیت ها تا سال ۲۰۰۷ برداشته شود.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

سقوط بورس های جهانی به دنبال منازعات رهبران گروه 7 با آمریکا

سقوط بورس های جهانی به دنبال منازعات رهبران گروه ۷ با آمریکا

منازعات رهبران گروه ۷ با آمریکا به دلیل اختلافات بر سر اعمال تعرفه های وارداتی ...