خانه » بازرگانی » افزایش ۱۰ درصدی عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی
افزایش ۱۰ درصدی عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی
افزایش ۱۰ درصدی عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی

افزایش ۱۰ درصدی عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی

افزایش ۱۰ درصدی عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی به گمرکات ابلاغ شده است ولی اختمال دارد سود حاصل از این افزایش تعرفه به جیب قاچاق چیان خواهد رفت.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، گمرک ایران طی بخش نامه ای افزایش ۱۰ درصدی عوارض گمرکی و سود بازرگانی لوازم آرایشی وارداتی را به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ نموده است.

اصطلاح آرایشی، بهداشتی بسیاری از کالاها را شامل می شود ولی لوازم آرایشی به طور کلی در فصل ۳۳ کتاب مقررات صادرات و واردات طبقه بندی شده اند و حقوق ورودی آن ۲۶ درصد ارزش آن بوده است.

تا پیش از این مصوبه با توجه قرار گرفتن این گروه در گروه کالایی ۱۰ به حساب می‌آید، سود بازرگانی آن دو برابر بوده که بر این اساس حقوق ورودی لوازم آرایشی ۴۸ درصد ارزش بوده و ۹ درصد نیز مالیات ارزش افزوده به آن افزوده می شد.

عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی

در حال حاضر با تصویب مصوبه جدید و افزایش ۱۰ درصدی عوارض گمرکی و سود بازرگانی این کالاها، واردات این کالا مشمول ۵۸ درصد حقوق گمرکی می شود.

افزایش میزان حقوق گمرکی واردات لوازم آرایشی بر اساس تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به لایحه بودجه ۱۳۹۷ صورت پذیرفته و از ۲۲۰ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی، ۱۵۰ رای موافق، ۴۱ رای مخالف و ۹ رای ممتنع به مصوبه فوق داده شده است.

بر اساس اعلام معاون مدیرکل مبارزه با قاچاق تامین ۶۳ درصد لوازم آرایشی مورد نیزا به شکل قاچاق صورت می گیرد که طبق برآوردهای انجام شده، قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی در سال ۱۳۹۵حدود ۱.۵ میلیارد دلار بوده است که از نظر مقدار، فراوانی بالایی دارد.

 همچنین از طرفی رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فرآورده های شوینده، آرایشی و بهداشتی  نیز در واکنش به این تصمیم مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: به طور حتم تولیدکنندگان موافق افزایش گمرکی لوازم آرایشی نمی باشند زیرا به موجب آن شاهد افزایش قاچاق و تاثیرات منفی در این بخش خواهند بود.

بر اساس اعلام رییس سازمان تعزیرات حکومتی در اسفند ماه سال گذشته طی ۱۱ ماه نخست سال ۹۶ پرونده های قاچاق کالا و ارز ۲۸ درصد رشد داشته است  واین نشانگر اهتمام جدی در برخورد با قاچاقچیان است.

رییس سازمان تعزیرات حکومتی همچنین بیان کرده بود: حضور دستگاه های مقتدر و توانمند در کنار یکدیگر می تواند به برخورد قاطع تر با قاچاقچیان کمک زیادی نماید و آمارهای سال های گذشته مبین کاهش قاچاق کالا در کشور است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*