خانه » عمومی اقتصاد » علل افزایش قیمت مسکن از نگاه دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن
علل افزایش قیمت مسکن از نگاه دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن
علل افزایش قیمت مسکن از نگاه دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن

علل افزایش قیمت مسکن از نگاه دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن

پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن با توضیح دباره علل افزایش قیمت مسکن اظهار داشت: اگر فعالیت در بازار مسکن می توانست به شکلی باشد که ساخت و ساز، متناسب با نیاز جامعه صورت گیرد قطعا امروز شاهد افزایش بیش از حد قیمت مسکن در بازار نبودیم.

به گزارش آی آر اقتصاد فرشید پورحاجت در گفت‌وگو با ایسنا، درباره علل افزایش قیمت مسکن بیان داشت: طی پنج سال گذشته با رکود در بازار مسکن مواجه بوده ایم و به همین علت قیمت مسکن در طول سال های گذشته افزایش پیدا نکرده بود و علت افزایش قیمت مسکن از سال گذشته تا کنون به دلیل انباشت تورمی بوده که در سال‌های قبل، خود را در بازار مسکن نشان نداده بود.

وی همچنین در ادامه ضمن بیان این مطلب که تورم بر روی قیمت مسکن مانند سایر کالاها، اثرگذار می باشد، افزود: تورم در طول دوران رکود انباشته شده و خود را در قیمت ها نشان نداده بود اما اکنون و در دوران رونق، انباشت تورم های دوران گذشته در افزایش قیمت مسکن نشان داده شده است.

علل افزایش قیمت مسکن

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن توضیح داد: این که با رشد قیمت ها در بازار مسکن مواجه شده ایم، بخشی از آن به دلیل نوسانات قیمت ارز و دلار است. همچنین رکود در صنعت ساختمان، عدم تمایل به ساخت و ساز مسکن و کاهش عرضه مسکن در بازار از دیگر عوامل افزایش قیمت مسکن هستند.

وی بیان کرد: اگر در بازار مسکن فعالیت ساخت و ساز مناسب با نیاز جامعه صورت گیرد قطعا امروز شاهد افزایش بیش از حد قیمت مسکن در بازار نبودیم. اینکه تولید مسکن متناسب با نیاز بازار نمی باشد خود یکی از علل افزایش قیمت مسکن در بازار است.

پورحاجت همچنین گفت: یکی دیگر از عواملی که اکنون باعث تشدید قیمت ها در بازار مسکن شد، منحرف شدن پول های سرگردان به سمت بازار مسکن بوده است زیرا با نوساناتی که در بازار ارز به وجود آمده بود، بخشی از پول های سرگردان به سمت بازار مسکن روانه شدند و این موضوع باعث افزایش قیمت مسکن شده است.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن در انتها بیان داشت: کمبود زمین در بازار مسکن نیز از می تواند از عوامل افزایش قیمت مسکن باشد زیرا متناسب با تقاضایی که برای ساخت و ساز وبه وجود آمده است، زمین برای واگذاری نیست و این موضوع بر روی قیمت‌ها اثرگذار خواهد بود.

طی سال های ۹۰ تا ۹۵ بازار مسکن در دوره رکود قرار داشته است و حتی در سالی که نرخ رشد اقتصاد به بالاترین حد خود رسید، سهم بخش مسکن از آن منفی بوده است اما از ابتدای سال گذشته شاهد ورود این بازار به دوره رونق بودیم.

همچنین بر اساس آمارهای بانک مرکزی قیمت مسکن در شهر تهران در اردیبهشت امسال نسبت به سال گذشته به طور متوسط چیزی حدود ۳۵ درصد رشد یافته است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

شاخص تحصیل و شاخص بهداشت و درمان و تغییرات شاخص توسعه انسانی

شاخص تحصیل و شاخص بهداشت و درمان و تغییرات شاخص توسعه انسانی

در فاصله سال‌های ٨۴ تا ٩۵ درحالی تورم شاخص خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و بهداشت و ...