خانه » صنعت و معدن » صنعت فولاد ایران در مواجهه با مشکلات به رغم داشتن قدرت رقابتی بالا
صنعت فولاد ایران در مواجهه با مشکلات به رغم داشتن قدرت رقابتی بالا
صنعت فولاد ایران در مواجهه با مشکلات به رغم داشتن قدرت رقابتی بالا

صنعت فولاد ایران در مواجهه با مشکلات به رغم داشتن قدرت رقابتی بالا

صنعت فولاد ایران طی سال های اخیر با مشکلات زیادی روبه رو بوده است که شاید برخی اقدامات دولت نیز نتوانست این مشکلات را به خوبی رفع نماید. برنامه هایی مانند اصلاح فضای کسب و‌ کار، خروج از رکود، تسهیلات دهی به بنگاه ها و… از جمله سیاست هایی بودند که در سال های های اخیر شکل گرفته اند ولی با وجود رکود در بخش هایی مانند ساختمان و پروژه های عمرانی این سیاست ها نیز نتوانستند رونق را به صنعت فولاد ایران بازگردانند.

البته عده زیادی از کارشناسان این صنعت تحلیل کرده اند که این مشکلات صرفا به مشکلات اقتصادی مربوط نبوده و عوامل متعدد دیگری وجود دارند که ریشه در ساختار صنعت فولاد ایران داشته و رفع این مشکلات ساختاری و اساسی در نهایت منجر به بهبود در بازارهای داخلی و بین المللی فولاد خواهد شد.

با توجه به بررسی کارشناسان این صنعت می توان مشکلات صنعت فولاد کشور را به موارد زیر محدود نمود که بهبود هر یک از شرایط در نهایت منجر به رونق صنعت فولاد ایران خواهد شد.

هزینه های بالای تولید در صنعت فولاد ایران

به نظر کارشناسان از یکسو روش های تولیدی قدیمی و از سوی دیگر هدررفت بالا در این صنعت فولاد کشور همراه با هزینه های سربار در حوزه هایی نظیر نیروی انسانی، حمل و نقل و پایین بودن بهره وری همگی باعث شده قیمت تمام شده این محصول در داخل کشور بالا باشد.

این موضوع در نهایت از یک طرف واردات در این صنعت را توجیه پذیر ساخته و از سوی دیگر باعث شده است بازارهای صادراتی ما نیز با مشکلاتی در آینده روبه رو‌ شوند. البته پایین بودن قیمت برخی مواد اولیه همچون سنگ آهن نیز توانسته است تا حدودی مشکلات موجود در این زمینه را التیام بخشد.

هزینه های مالی در حوزه تولید صنعت فولاد ایران

این موضوع نیز یکی از مواردی است که بیشتر صنایع در حال حاضر با آن درگیر هستند به نحوی که به اعتقاد فعالیت این صنعت تامین منابع مالی در کشور برای صنعت فولاد بیشتر از سیستم بانکی صورت می‌گیرد.

تامین مالی از یک سو به فعالیت بانک ها وابسته است که در سال های اخیر با مشکلاتی مواجه بوده اند و از سوی دیگر وابسته به بازار سرمایه است که با وجود روند غیر صعودی باعث شده است تامین مالی در این بازار با مشکلاتی مواجه باشد.

نتایج رکود بخش مسکن در صنعت فولاد ایران

آنچنان که آمار نیز نشان می دهد این صنعت با رکود در سال های اخیر مواجه بوده است و علیرغم نوسانات در تولید و فروش نتوانسته از رکود حاکم خارج شود. رکود موجود در بخش مسکن نیز باعث شده است این صنعت به جای تکیه بر بازار داخلی بیشتر به بازارهای هدف صادراتی فکر کند.

البته می توان انتظار داشت چالش رکود در بخش واقعی اقتصاد به عنوان مانع مهم برای صنعت فولاد مطرح باشد زیرا صنعت فولاد در کشورها همچون دماسنجی برای اقتصاد و فعالیت های اقتصادی بخش حقیقی عمل می کند.

چالش‌های صادراتی در صنعت فولاد ایران

این صنعت در حوزه صادرات نیز با مشکلات جدی روبه رو شده است که برخی از آنها عبارتند از: تغییرات ناگهانی تعرفه برخی کالاها، عدم امکان تامین محصولات فولادی مورد‌نیاز،‌ الزام به فروش های اعتباری، افزایش حقوق ورودی و سود بازرگانی، عدم امکان تامین برخی محصولات فولادی مورد‌نیاز داخل کشور، ناکافی بودن توان تولید داخل برای تامین نیاز صنایع کشور به ورق های فولادی، چالش های ارزی همگی از جمله چالش هایی می باشند که صنعت فولاد کشور را احاطه کرده اند.

بر اساس آمار صادرات اصلی ترین بازارهای صادراتی محصولات فولادی کشور به برخی کشورهای همسایه و همچنین اروپا می باشد ولی در حال حاضر بر اساس آمارها ایران ۴ میلیون تن فولاد در سال گذشته صادر کرده است که از این رقم در حدود ۵۰۰ هزار تن فولاد به اروپا صادر شده است.

البته با توجه به هزینه پایین مواد اولیه از جمله سنگ آهن در داخل کشور باعث شده قیمت فولاد پایین بوده  و از این طریق رونق صنعت فولاد ایران باعث افزایش تقاضا برای این محصول از سوی کشورهای دیگر شده است تا جایی که صادرات فولاد ایران به اروپا طی ۳ سال اخیر ۸‌برابر شده است.

۸ برابر شدن صادرات فولاد ایران به اروپا طی سه سال اخیر باعث ایجاد نگرانی برای سایر تولیدکنندگان شده است  که همراه با افزایش صادرات چین و هند، باعث ترس تولید‌کنندگان فولاد در اروپا شده است.

مشکلات حمل و نقل در صنعت فولاد ایران

حمل و نقل یکی از موارد اساسی در صنعت فولاد به شمار می رود. هزینه جابه جا‌یی بار در ایران از طریق خطوط ریلی، رقابتی با حمل جاده ای نداشته و نیز از طرفی حمل و نقل دریایی نیز نتوانسته است سبب کاهش قیمت جابه جایی محصولات فولادی گردد.

برای مثال دولت چین کل هزینه حمل صادراتی را از طریق مشوق های مالیاتی کاهش داده است تا با توجه به حجیم بودن محصول و دور بودن بازارهای هدف بتواند کمک شایانی برای توسعه صنعت فولاد نماید.

رفع موانع پیش روی صنعت فولاد ایران

با توجه به مطالب ذکر شده می توان نتیجه گرفت این حوزه نیازمند افزایش بهره وری تولید و بهره وری انرژی می باشد که اگر این عوامل محقق شده و با قیمت پایین سنگ آهن در یک کفه ترازو قرار گیرد، خواهد توانست در بازارهای جهانی قیمت های پایینی را ایجاد کرده و سایر تولیدکنندگان را به چالش کشد.

از سوی دیگر اصلاح شیوه های تامین مالی از طریق تامین مالی مستقیم با تسهیل سیستم تسهیلات دهی بانکی، ایجاد بستر برای انتشار اوراق مشارکت از سوی شرکت های فولادی و نیز بهبود شیوه های تامین مالی و فروش در بورس کالا با تقویت معاملات سلف، سلف موازی، راه اندازی بازار آتی فولاد می تواند هزینه های تامین منابع مالی در صنعت فولاد ایران را کاهش داده و شرایط را برای افت قیمت تمام شده در صنعت فولاد فراهم آورد.

کد تخفیف

۴ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*