خانه » بازرگانی » رشد صادرات به عراق به میزانی بیش از اهداف پیش بینی شده در برنامه ۵ ساله
رشد صادرات به عراق به میزانی بیش از اهداف پیش بینی شده در برنامه 5 ساله
رشد صادرات به عراق به میزانی بیش از اهداف پیش بینی شده در برنامه ۵ ساله

رشد صادرات به عراق به میزانی بیش از اهداف پیش بینی شده در برنامه ۵ ساله

رضازاده رئیس میز عراق در سازمان توسعه تجارت اعلام نمود: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته در برنامه پنج ساله باید سالانه پنج درصد رشد صادرات به عراق را شاهد باشیم.

به گزارش آی آر اقتصاد ابراهیم رضازاده در گفت‌وگو با ایسنا، بیان نمود: طی سال گذشته صادرات به عراق حدود شش میلیارد و ۴۲۵ میلیون دلار ثبت شده است که این رقم نسبت به سال ۹۵ حدود هشت درصد افزایش یافته است که بر این اساس در سال گذشته اهداف برنامه ریزی شده محقق شده و برای سال جاری نیز لازم است این رقم پنج درصد افزایش داشته باشد.

رضازاده در پاسخ به این پرسش که آیا تغییرات سیاسی صورت گرفته در عراق و انتخابات اخیر این کشور مشکلی در راه صادرات ایران ایجاد نخواهد کرد؟ گفت: بعید به نظر می رسد که انتخابات عراق و نتایج آن تاثیر چندانی در صادرات به این کشور داشته باشد، چراکه بیش از ۹۰ درصد موارد تجارت ایران و عراق به بخش های خصوصی مربوط است.

رشد صادرات به عراق و ممنوعیت های جدید تجاری عراق

وی همچنین در ارتباط با این مطلب که به هر صورت سیاست گذاری‌های کلان و مواردی مانند تعرفه گذاری و ممنوعیت های وارداتی از سوی دولت ها اعمال می‌شود، توضیح داد: اگر قرار بر تغییر این سیاست ها باشد، تمام کشورها مشمول قوانین جدید خواهند شد.

در حال حاضر پیش بینی این است که با تشکیل کابینه جدید در عراق اوضاع تغییر چندانی نخواهد کرد، زیرا در هر صورت این افراد به واسطه رای مردم انتخاب شده اند و قرار نیست بر خلاف خواست مردم حرکت نمایند. بر خی از آنها نیز رای خود را به واسطه تلاش برای مبارزه با داعش داشته اند.

رایزن سابق بازرگانی ایران در عراق درباره ممنوعیت جدید واردات کالاها به عراق نیز گفت: به غیر از چند قلم کالای کشاورزی که در هفته های گذشته با ممنوعیت واردات مواجه شدند، کالای دیگری به عنوان کالای ممنوعه وارداتی به عراق اعلام نشده است.

در هفته‌های گذشته وزارت زراعت عراق ورود پنج محصول کشاورزی شامل سیب‌زمینی، هندوانه، خربزه، فلفل و کدو از کلیه مرزها و از تمامی کشورها را به دلیل ممنوعیت فصلی موقتاً ممنوع اعلام کرد.

در ابلاغیه تنظیمشده در آبان ماه سال گذشته نیز بر اساس شرایط اعلامی گمرک عراق، صادرات کالاهای انگور، خرما، انبه، نارگیل، پاجوش نخل، دنبه گوسفند (چربی) و ذرت از جمهوری اسلامی ایران به عراق ممنوع شده بود همچنین  گمرک عراق اعلام کرده بود از تمام خودروهای مسافری عبوری از مرز جمهوری اسلامی ایران به کشور عراق، معادل ۲۰ درصد ارزش خودرو ودیعه دریافت می نماید.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

همکاری نفتی ایران و عراق در عین رقابت در بازارهای جهانی نفت

همکاری نفتی ایران و عراق در عین رقابت در بازارهای جهانی نفت

ایران و عراق در عین رقابت در بازارهای جهانی نفت می توانند با همکاری در ...