خانه » بازرگانی » پیش ‌بینی خرید تضمینی گندم به مقدار ۱۰.۵ میلیون تن طی سال جاری
پیش ‌بینی خرید تضمینی گندم به مقدار ۱۰.۵ میلیون تن طی سال جاری
پیش ‌بینی خرید تضمینی گندم به مقدار ۱۰.۵ میلیون تن طی سال جاری

پیش ‌بینی خرید تضمینی گندم به مقدار ۱۰.۵ میلیون تن طی سال جاری

معاون وزیر کشاورزی از پیش ‌بینی خرید تضمینی گندم به مقدار ۱۰.۵ میلیون تن طی سال جاری اطلاع داده و افزود: اگر این پیش بینی محقق گردد که شرایط اقلیمی نیز گویای وضعیت بهتر نیز هستند، می توانیم بیش از سه میلیارد دلار صرفه جویی ارزی داشته باشیم.

یزدان سیف ضمن اشاره به بارش های اخیر بیان داشت: برای مزارع گندم باران در ماه های اسفند تا اردیبهشت ماه بسیار با ارزش است و خودکفایی گندم و خرید تضمینی این محصول استرتژیک نیز از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اگر در طول یک سال ۱۰ میلیون تن گندم خریداری شود به معنای صرفه جویی سه میلیارد دلاری می باشد و اگر این اتفاق می افتد یعنی باید به همین میزان پول خرج کنیم تا گندم به دست آوریم.

به گفته مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی، در سال جاری زراعی از ابتدای فصل برداشت تاکنون حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان تحویل گرفته شده که ارزشی بالغ بر ۴۰۰ میلیون دلار دارد و پیش بینی می شود با توجه به وضعیت موجود حدود ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان به صورت تضمینی خریداری کنیم.

سیف همچنین با بیان این مطلب که خرید تضمینی گندم نه تنها صرفه جویی ارزی دارد، ادامه داد: این امر کشاورزان را در روستاها امیدوار نگه داشته و می‌تواند جان دوباره ای به تولید در این مناطق بخشد که تاکنون ۵۰ درصد مطالبات کشاورزانی که اطلاعاتشان در سامانه خرید تضمینی گندم به ثبت رسیده و محصول خود را تحویل داده اند، پرداخت شده است که مبلغی بیش از ۷۳۳ میلیارد تومان می باشد.

خرید تضمینی گندم راهی برای صرفه جویی ارزی

وی همچنین بیان داشت: در حوزه گندم ذی نفعان بسیاری هستند که می توان به حدود ۵۷۷ هزار نفر گندمکار، حدود ۴۰۰ کارخانه آرد، ۴۰۰ سیلوی گندم به اضافه بسیاری از صنایع تبدیلی و تکمیلی در این زمینه اشاره نمود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در سال زراعی جاری با کاهش بارندگی نسبت به سال گذشته مواجه بوده ایم اما از آنجاکه گندم از نظر آبی کم مصرف به شمار می رود، بارندگی برای تولید این محصول استراتژیک مناسب بوده است، چراکه گندم سالانه حدود چهار تا پنج بار نهایتا آبیاری نیاز دارد و سال جاری شاهدیم که بهار هم برای مزارع گندم بسیار خوب بود و بارندگی نسبتاً مناسبی در کشور داشتیم.

قیمت تضمینی به معنی تعیین حداقل قیمت خرید کالایی خاص مانند گندم، مرکبات و … از سوی دولت می باشد که هدف اصلی آن جلوگیری از افت بیش از حد قیمت و از این طریق، تشویق به تولید بیشتر و حمایت از تولید کنندگان آن محصول و یا کالای خاص می باشد.

قیمت تضمینی یا Guarantied Price نوعی دخالت اقتصادی دولت در مکانیسم بازار آزاد بوده و بر پایه آن دولت آمادگی و تعهد خود را برای خرید هر مقدار از کالایی خاص ( معمولاً محصولات کشاورزی استراتژیک مانند گندم ) به قیمتی معین اعلام می کند و تولید کنندگان در صورت افت قیمت بازار به قیمتی پایین تر از قیمت تضمینی یا نیافتن مشتری در بازار آزاد می توانند کالای خود را به این قیمت به دولت بفروشند.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

حمایت 120 میلیارد تومانی دولت از صادرکنندگان

حمایت ۱۲۰ میلیارد تومانی دولت از صادرکنندگان برای توسعه صادرات غیرنفتی

با توجه به عزم دولت برای افزایش صادرات غیر نفتی و حمایت از صادرکنندگان بر ...