خانه » عمومی اقتصاد » نیروگاه های حرارتی کشور کمک به حل مشکل خاموشی در کشور
نیروگاه های حرارتی کشور کمک به حل مشکل خاموشی در کشور
نیروگاه های حرارتی کشور کمک به حل مشکل خاموشی در کشور

نیروگاه های حرارتی کشور کمک به حل مشکل خاموشی در کشور

از ابتدای سال جاری تولید نیروگاه های حرارتی کشور نسبت به سال گذشته حدود ۱۴ درصد افزایش پیدا کرده همچنین تعمیرات لازم در این نیروگاه ها صورت پذیرفته به نحوی که این واحدها برای فصل تابستان آمادگی کامل دارند.

به‌گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، در سال گذشته زمان پیک بار ۹۳۰۰ مگاوات از ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی استفاده شده است که با بارش های اخیر ظرفیت استفاده از این نیروگاه‌ها به چیزی در حدود ۶۰۰۰ مگاوات رسیده و این یعنی ۳۳۰۰ مگاوات در این بخش با کمبود تولید مواجه می باشیم و باید این کمبود را با مدیریت مصرف جبران نماییم.

البته بخش نیروگاهی تعهدات لازم را انجام داده است و از آبان ماه سال گذشته تاکنون حدود ۷.۳ میلیارد کیلووات ساعت ذخیره انرژی صورت گرفته است و با وجود پیش بینی هایی که در سال قبل مبنی بر کاهش بارندگی و تولید نیروگاه های برق آبی بوده است بخش تولید با هماهنگی بین نیروگاه های بادی و حرارتی بسیاری از این کمبودها را جبران کرده است و انرژی مورد نیازی که باید از نیروگاه های برق آبی دریافت می‌شد از نیروگاه های حرارتی دریافت شد.

نیروگاه های حرارتی کشور مانع خاموشی

علاوه بر نیروگاه های حرارتی که امسال نیز اهمیت ویژه‌ای دارند اقدامات دیگری نیز در دست اقدام است. همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در این باره ضمن اشاره به اجرای طرح ذخیره عملیاتی طی سال گذشته و مدیریت مصرف حدود ۱۰۰۰ مگاواتی از این طریق اظهار امیدواری کرد امسال نیز مانند سال گذشته با شدت بیشتری اجرای این طرح ادامه یابد و تمامی مشترکان دیماندی در این طرح مشارکت داشته باشند و در بخش مدیریت چاه های کشاورزی و مصارف عمومی نیز از ظرفیت های موجود در این زمینه استفاده شود.

وی همچنین بر استفاده حداکثری از ظرفیت تولید نیروگاه های تولید پراکنده (DG) و مولدهای خودتامین از طریق دیسپاچینگ های توزیع، دیسپاچینگ شرکت مدیریت شبکه برق ایران و برق های منطقه‌ای تاکید نمود و افزود: در این زمینه باید پایش صورت گیرد تا از اثرگذاری نیروگاه های تولید پراکنده در پیک بار مطمئن شویم.

براساس برنامه ریزی های صورت گرفته قرار شده ۳۰۰۰ مگاوات به نیروگاه های حرارتی جدید تا زمان پیک اضافه شود که در حال حاضر بیش از نیمی از پروژه اجرایی شده است. همچنین پیش بینی شده است با ورود نیروگاه های جدید مشکل خاموشی کشور برطرف شود.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*