خانه » بورس،ارز، سکه » شروع عرضه های اولیه در سال جاری نیازمند بازار بدون هیجان
شروع عرضه های اولیه در سال جاری نیازمند بازار بدون هیجان
شروع عرضه های اولیه در سال جاری نیازمند بازار بدون هیجان

شروع عرضه های اولیه در سال جاری نیازمند بازار بدون هیجان

حسینی مقدم معاون بورس تهران، اظهار داشت: برای شروع عرضه های اولیه در سال جاری شرایط کلی بازار سرمایه مورد توجه قرار گرفته و شرکت بورس در شرایط هیجانی شرکتی را وارد بورس نخواهد کرد.

به گزارش آی آر اقتصاد روح الله حسینی مقدم در گفت‌وگو با ایسنا، درباره علل رشد بازار سهام طی دو هفته گذشته ضمن اشاره به وقایع برجام، بیان نمود: بازار پس از آن بحث های سیاسی ریزش زیادی را ثبت کرد در حالی که در آن مقطع در عمل اتفاقی نیفتاده بود ولی بورس به استقبال متغییرهای سیاسی رفته و خیلی زیاد واکنش نشان داده بود و بنابراین در ادامه پتانسیل رشد داشت.

وی همچنین در ادامه افزود: موضوع دیگر ارزندگی بعضی از سهم ها می باشد به نحوی که برخی از سهم ها با P/E زیر پنج در حال معامله می باشند که با توجه به نرخ های فعلی اقتصاد این سهم ها با توجه به آینده ای که دارند می تواند جذاب باشد به همین علت به بازار اقبال نشان می دهند.

معاون بورس تهران در پاسخ به این پرسش که چرا تا پایان دومین ماه سال ۱۳۹۷ عرضه اولیه ای در بورس نداشتیم؟ گفت: مهم است که بازار، شرایط خوبی برای عرضه اولیه داشته باشد، زیرا خواسته سهامدار عمده و بازار نیز این است که در شرایط هیجانی عرضه اولیه نداشته باشیم بر این اساس شرایط را می‌سنجیم و هر وقت که شرایط مناسب باشد برای عرضه اولیه برنامه ریزی خواهیم نمود.

عرضه های اولیه نیازمند بازار غیرهیجانی

لازم به ذکر است در نیمه اول اردیبهشت ماه سال جاری قیمت سهم های بورس تهران شاهد افت های پی در پی بود اما پس از خروج آمریکا از برجام و روشن شدن مقطعی برخی از ابهامات مربوط به ادامه برجام بازار سهام روند افزایشی را تجربه کرد.

عرضه اولیه یا عرضه عمومی اولیه به حالتی گفته می شود که سهام شرکتی برای اولین بار در بورس پذیرش شده است توسط عموم سرمایه گذاران خریداری شود که میزان سهام عرضه شده درصدی از کل سهام شرکت می باشد.

این شرکت ها احتمالا چند سالی نیز فعالیت خوب داشته اند و احتمالا سهامشان نیز در آن دست یک عده خاصی بوده است ولی تا روز عرضه اولیه سهام این شرکت ها هنوز در بورس معامله نشده است

یکی از برنامه هایی که شرکت بورس تهران برای سال ۱۳۹۷ اعلام کرده این است که متصمیم دارد در سال جاری ۱۲ شرکت جدید را وارد بورس نماید ولی زمان دقیق ورود این شرکت ها به بورس مشخص نیست.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*