خانه » بورس،ارز، سکه » تعلیق نماد معاملاتی و مشکلات بلوکه شدن سهامدارن خرد شرکت ها
تعلیق نماد معاملاتی و مشکلات بلوکه شدن سهامدارن خرد شرکت ها
تعلیق نماد معاملاتی و مشکلات بلوکه شدن سهامدارن خرد شرکت ها

تعلیق نماد معاملاتی و مشکلات بلوکه شدن سهامدارن خرد شرکت ها

فعالان بورس تهران طی روزهای اخیر شاهد تعلیق نماد معاملاتی مربوط به ۱۱ شرکت بودند که زمان بازگشایی آن ها مشخص نمی باشد، این موضوع سبب شده سرمایه سهامداران خرد که هیچ نقشی در مدیریت شرکت ندارند از این طریق بلوکه شود؛ البته تعدادی از این نمادها به تازگی و در سال ۱۳۹۷ تعلیق شده اند و برخی نیز به ماه های دورتر بر می گردد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، در حال حاضر در بورس تهران ۱۱ شرکت در تعلیق نماد معاملاتی قرار دارند که از علت های آن می توان به مواردی مانند عدم ارائه آخرین اطلاعات و صورت های مالی میاندوره ای، عدم ارائه اطلاعات و صورت های مالی حسابرسی شده، ابهام در خصوص نحوه انجام معاملات و عدم ارائه گزارش تفسیری مدیریت میاندوره ای اشاره نمود.

این نماد ها عبارتند از داروسازی زهراوی، فنرسازی خاور، گروه مپنا، گروه صنعتی ملی، سرمایه گذاری ملت، بانک پاسارگاد، های وب، صنایع آذرآب، پتروشیمی فناوران، بین‌المللی محصولات پارس و کنتور سازی ایران.

از میان این ۱۱ نماد، نماد کنتورسازی ایران از ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ متوقف بوده که از بعد از اجرایی شدن دستور العمل جدید توقف و بازگشایی نمادها این نماد از حالت متوقف به حالت تعلیق درآمده است.

همچنین صنایع آذرآب از ۱۸ تیر ماه سال ۱۳۹۶، های وب از ۲۵ آذر سال ۱۳۹۶ و بانک پاسارگاد از ۲۳ اسفند سال ۱۳۹۶ متوقف می باشند و بر اساس دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی نماد ها به حالت تعلیق درآمده اند. تعدادی از این نماد ها نیز به تازگی و در سال ۱۳۹۷ به حالت تعلیق در آمدند.

دلایل تعلیق نماد معاملاتی

سید مهدی پارچینی مدیریت عملیات بازار بورس تهران، در مورد نمادهای تحت تعلیق به ایسنا، اطلاع داد: ناشر ملزم شود اطلاعاتی رامنتشر و افشا نماید و در صورت افشا نکردن آن اطلاعات، نماد تعلیق می شود.

طبق دستورالعمل جدید برای بازگشایی نمادهای تعلیق شده محدودیت زمانی وجود ندارد اما در موارد دیگر توقف نمادها، سازمان یا بورس مجاز است حداکثر تا ۵ روز کاری نماد را متوقف نگه دارد. اگر نیاز بود که نماد معاملاتی،  بیش از ۵ روز کاری متوقف باشد عنوان تعلیق به آن میزند و تعلیق این ها سه تا ۱۰ روز و حداکثر ۳۰ روز می تواند باشد.

پارچینی در ادامه افزود: پس از گذشت ۳۰ روز یا نماد تحت احتیاط باز می شود و به بازار اعلام می شود که این شرکت شفاف نیست یا اینکه آن نماد اصلا باز نمی شود و برای اخراج از بورس می رود. این موضوع بستگی به شدت ابهام های موجود در شرکت دارد.

لازم به ذکر است بنابر اعلام سازمان بورس در راستای افزایش شفافیت اطلاعاتی ناشران و بهبود نقدشوندگی اوراق بهادار، دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان، دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران، دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران توسط هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار اصلاح و برای اجرا از تاریخ ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۶ ابلاغ شده است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*