خانه » اخبار جهان » پرداخت مستقیم پول نفت ایران به بانک مرکزی توسط کشورهای اروپایی
پرداخت مستقیم پول نفت ایران به بانک مرکزی توسط کشورهای اروپایی
پرداخت مستقیم پول نفت ایران به بانک مرکزی توسط کشورهای اروپایی

پرداخت مستقیم پول نفت ایران به بانک مرکزی توسط کشورهای اروپایی

خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام نمود که اتحادیه اروپا برای پرداخت مستقیم پول نفت ایران به بانک مرکزی این کشور به منظور دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران تلاش می کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل ازایسنا، خبرگزاری رویترز اطلاع داد طرح اتحادیه اروپا برای پرداخت مستقیم پول نفت به ایران پس از آنکه آمریکا با خروج از توافق هسته ای تحریم های یک جانبه علیه ایران را باز می گرداند، خواهد توانست به عنوان آغاز یک جنگ تجاری میان آمریکا و اتحادیه اروپا تلقی شود.

بنابر اظهارات منابع آگاه در این طرح پرداخت پول نفت خریداری شده از تهران توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا به بانک مرکزی ایران و از طریق یورو ممکن می باشد. این اقدام بخشی از اقدامات طراحی شده از سوی اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته ای با ایران پس از خروج آمریکا از این توافق در نظر گرفته شده است.

روزنامه فایننشیال تایمز به نقل از تحلیلگران نیز نوشت این اقدام نگرانی را در میان رهبران اروپایی از جمله امانوئل مکرون رئیس جمهور فعلی فرانسه ایجاد کرده که ممکن است به عنوان یک مناقشه جدید میان بروکسل و واشنگتن مطرح شود.

پرداخت مستقیم پول نفت ایران توسط اروپایی ها

کمیسیون اروپا روز جمعه از آغاز فرآیند مقررات مسدود کننده برای محافظت از شرکت های اروپایی خبر داد که بر اساس این قوانین شرکت ها با تحریم‌های آمریکا علیه ایران از همکاری با ایران باز می مانند.

به نوشته فایننشیال تایمز، این اقدام به تهران اجازه خواهد داد تا درآمدهای حاصل از نفت خود را حتی درصورت بازگردانده شدن تحریم های آمریکا برای شرکت های اروپایی فعال در داد و ستدهای نفتی با ایران، به صورت مستقیم دریافت نماید.

این گزارش همچنین به نقل از تاجران نفت تحلیل شده است که پرداخت مستقیم پول به بانک مرکزی ایران از سوی دیگر می تواند به میزان زیادی برای شرکت های نفتی کوچکتر اروپا مفید باشد که حضور بین المللی بزرگ یا تعامل گسترده ای با آمریکا ندارند.

آمریکا طی روزهای گذشته در حالی بدعهدی خود به تعهدات بین المللی را به نمایش گذاشت که پیش از آن با امضای موافقت نامه برجام تلاش داشت نگاه جهان را به خود دستخوش تغییر نماید.

به قدرت رسیدن ترامپ محاسبات مقامات این کشور را با تغییراتی جدی روبرو کرده است چرا که وی بی توجه به تعهدات و مسئولیت های بین المللی بوده و به رغم انتقادات داخلی و خارجی ، دست به اقداماتی می زند که در عرصه سیاست دور از انتظار است.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*