خانه » خودرو و حمل و نقل » خروج آمریکا از برجام فرصتی مناسب برای خودروسازان داخلی برای تولید خودرو
خروج آمریکا از برجام فرصتی مناسب برای خودروسازان داخلی برای تولید خودرو
خروج آمریکا از برجام فرصتی مناسب برای خودروسازان داخلی برای تولید خودرو

خروج آمریکا از برجام فرصتی مناسب برای خودروسازان داخلی برای تولید خودرو

ابوالفضل خلخالی کارشناس صنعت خودرو اظهار داشت: خروج آمریکا از برجام نشان داد که خودروسازان نباید خود را به مونتاژ صرف خودروهای خارجی محدود نمایند بلکه باید تمرکز آنها باید بر طراحی و تولید محصولات داخلی باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد خلخالی در گفت‌وگو با ایسنا، بیان نمود: در صنعت خودرو از لحاظ دانش فنی مشکل جدی برای طراحی و تولید محصولات داخلی وجود نداشته و قادر هستیم خودروهایی با کیفیت مناسب طراحی و تولید نماییم.

وی همچنین با بیان این مطلب که وضع فعلی صنعت خودروی ما از آغاز شکل گیری در نیم قرن پیش، بیشتر یک صنعت مونتاژکار بوده است، تصریح نمود: درواقع خودروسازان در سال های گذشته ترجیح داده اند به جای سرمایه گذاری بر روی طراحی و تولید خودروی داخلی، محصولات خارجی را وارد کشور کرده و مونتاژ نمایند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: البته مونتاژ خودروی خارجی به خودی خود بد نمی باشد و اثرات مثبتی همچون انتقال دانش روز صنعت خودروی جهان به داخل نیز دارد اما در این راه نباید از تقویت و توسعه توان داخلی غافل شویم.

خلخالی در ادامه افزون کرد: پس از اجرایی شدن برجام همکاری های مناسبی با خودروسازان مطرح بین المللی آغاز شد اما این همکاری ها نباید ما را از راه اصلی که همان خودروساز شدن و توسعه محصولات داخلی می باشد، غافل کند.

خروج آمریکا از برجام فرضتی برای صنعت خودرو

وی در ادامه ضمن بیان این مطلب که خودروسازان در چند سال اخیر چند خودروی جدید را با استفاده از توان داخلی طراحی و عرضه کرده اند، تصریح کرد: در مجموع این خودروها از کیفیت قابل قبولی برخوردار می باشند بنابراین اتفاقات جدیدی همچون خروج آمریکا از برجام را باید به فال نیک گرفت و از آن برای تقویت توان طراحی و تولید صنعت خودروی داخلی بهره برد.

وی در انتها بیان داشت: اگرچه بررسی شرایط و مواضع اخیر کشورهای اروپایی نشان دهنده ان است که خروج آمریکا از برجام تاثیری بر همکاری های بین المللی صنعت خودرو نخواهد داشت اما این اتفاق بهانه خوبی برای تمرکز بیشتر بر توان ملی با هدف تولید خودروهای با کیفیت داخلی می باشد.

سال ۹۶ برای صنعت خودرو و برای بسیاری از صنایع دیگر که وابسته به واردات و صادرات بودند سال پرچالشی بوده است که شروع آن با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود که در نهایت به خروج آمریکا از برجام منجر گردید، و در طرف دیگر آن نوسانات نرخ ارز و افزایش آن در انتهای سال بود که باعث شد صنایع وابسته به صادرات و واردات با تغییراتی همراه باشند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

دیدار دیپلمات های چند کشور اروپایی با مقام های ایران

دیدار دیپلمات های چند کشور اروپایی با مقام های ایران

بر اساس اعلام برخی منابع از خبری، دیپلمات های چند کشور اروپایی امروز سه شنبه ...