خانه » اخبار جهان » کاهش واردات نفت کره جنوبی از ایران در آوریل سال جاری میلادی
کاهش واردات نفت کره جنوبی از ایران در آوریل سال جاری میلادی
کاهش واردات نفت کره جنوبی از ایران در آوریل سال جاری میلادی

کاهش واردات نفت کره جنوبی از ایران در آوریل سال جاری میلادی

واردات نفت کره جنوبی از ایران در آوریل  سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲.۱ درصد کاهش پیدا کرده است. طبق گزارش رویترز آمار گمرکی کره جنوبی نشان داد این کشور ۱.۲۴ میلیون تن یا معادل ۳۰۳ هزار و ۲۵ بشکه در روز نفت ایران را وارد کرده است که این مقدار در مقایسه با ۱.۴۱ میلیون تن در آوریل سال گذشته، کاهش یافته است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، کره جنوبی که پنجمین واردکننده بزرگ نفت خام در جهان به شمار می رود، واردات از ایران را که عمدتا به شکل میعانات نفتی است، از زمان لغو تحریمها در سال ۲۰۱۶ افزایش داده بود. با این حال، واردات کره جنوبی از ایران امسال کاهش یافته که منعکس کننده عرضه کمتر به کره جنوبی از سوی شرکت ملی نفت ایران می باشد.

بر اساس اظهارات یک منابع آگاه، علت صادرات کمتر شرکت ملی نفت ایران، تولید کمتر و آغاز فعالیت یک واحد اسپلیتر جدید بوده است. در چهار ماه نخست امسال خرید نفت کره جنوبی از ایران در مقایسه با ۷.۱ میلیون تن در مدت مشابه سال گذشته ۳۴ درصد کاهش یافته و به ۴.۶۹ میلیون تن یا ۲۸۶ هزار و ۳۰۸ بشکه در روز رسید.

ادامه کاهش واردات نفت کره جنوبی از ایران

در مجموع کره جنوبی در ماه آوریل ۱۱.۵۹ میلیون تن یا معادل ۲.۸۳ میلیون بشکه در روز نفت وارد کرده است که ۲.۵ درصد در مقایسه با ۱۱.۳۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۷ رشد داشته است.

واردات نفت کره جنوبی از عربستان که بزرگترین تامین کننده نفت این کشور به شمار می رود، در آوریل ۶.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت و به ۳.۳۲ میلیون تن یا معادل ۸۱۰ هزار و ۵۶۴ بشکه در روز رسید.

در این بین، کره جنوبی در آوریل ۱.۰۱ میلیون تن یا معادل ۳۳ هزار و ۶۸۹ بشکه در روز از روسیه نفت وارد کرد که ۱۳۲.۴ درصد نسبت به ۴۳۴ هزار و ۹۷۴ تن در سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

کره جنوبی در فاصله ژانویه تا آوریل ۴۸.۲۹ میلیون تن یا معادل ۲.۹۵ میلیون بشکه در روز نفت وارد کرد که ۰.۲ درصد در مقایسه با ۴۸.۱۸ میلیون تن در مدت مشابه سال ۲۰۱۷ رشد یافته است. لازم به ذکر است آمار نهایی و رسمی واردات نفت کره جنوبی در آوریل، اواخر ماه جاری از سوی شرکت دولتی نفت ملی کره منتشر خواهد شد.

کره جنوبی دومین رشد سریع اقتصادی دنیا در چهار دههٔ اخیر را برای خود ثبت نموده است. اقتصاد کره جنوبی، از سال ۱۹۶۳ و فقط ظرف مدت ۴۰ سال، درآمد سرانه بر حسب قدرت خرید، چیزی نزدیک به ۱۴ برابر افزایش یافت. دست یافتن به نتیجه ای مشابه برای بریتانیا بیش از دو سده (بین اواخر سدهٔ هجدهم و زمان حاضر) و برای آمریکا در حدود یک و نیم سده (از سدهٔ ۱۸۶۰ تا کنون) به طول انجامیده است.

کد تخفیف

۴ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تقویت همکاری های دو جانبه ایران و کره جنوبی در بخش های مالیاتی

تقویت همکاری های دو جانبه ایران و کره جنوبی در بخش های مالیاتی

رئیس سازمان های امور مالیاتی کشور کره جنوبی و جمهوری اسلامی ایران در گفت وگویی ...