خانه » اخبار جهان » اتخاذ سیاست پولی خنثی توسط بانک مرکزی چین با کاهش نرخ ذخیره قانونی
اتخاذ سیاست پولی خنثی توسط بانک مرکزی چین با کاهش نرخ ذخیره قانونی
اتخاذ سیاست پولی خنثی توسط بانک مرکزی چین با کاهش نرخ ذخیره قانونی

اتخاذ سیاست پولی خنثی توسط بانک مرکزی چین با کاهش نرخ ذخیره قانونی

بر اساس اعلام مراجع رسمی بانک مرکزی چین اعلام کرد سیاست پولی خنثی اتخاذ خواهد کرد و میزان نقدینگی و رشد اعتبارات را در سطح تقریبا ثابت نگه خواهد داشت تا یوان در آینده با ثبات باقی بماند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، بانک مرکزی در اقدامی عجیب نرخ ذخیره قانونی را کاهش داد، که این اقدام در زمان نگرانی از وقوع جنگ تجاری بین این کشور و آمریکا، انتظارات از اتخاذ سیاست انبساطی را افزایش داده است.

بانک مرکزی چین اطلاع داده است با ریسک های سیستماتیک مقابله می کند و با به کارگیری ابزارهای پولی چندگانه از ثبات اقتصادی در دومین اقتصاد بزرگ جهان مطمئن خواهد شد.

دلایل اتخاذ سیاست پولی خنثی در چین

بانک مرکزی چین در ادامه بیانیه خود اعلام کرده است بین رشد اقتصادی، اعمال تغییرات ساختاری و مدیریت ریسک تعادل برقرار می نماید و همچنین از یک سو کنترل حجم نقدینگی برای کنترل اهرم های مالی و جلوگیری از وقوع ریسک مالی ضروری است و از سوی دیگر باید به تغییرات محیط کلان اقتصادی توجه خواهد کرد.

حجم بدهی های چین با ۲.۷ درصد افزایش به ۲۵۰.۳ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور بر اساس آمار رسمی در سال ۲۰۱۷ رسیده است که یکی از عوامل ایجاد این بحران، اصلاحات در مدل اقتصادی این کشور برای بهبود فضای کلی اقتصاد و افزایش سودآوری شرکت ها بوده است.

بانک مرکزی چین تصریح نموده است برنامه ثبات بخشی به یوان را ادامه خواهد داد. همچنین متوسط نرخ استقراض شرکت های غیر مالی که شاخصی کلیدی در تامین مالی مخارج شرکت ها محسوب می‌شود با ۲۲ واحد افزایش به ۵.۹۶ درصد در سه ماهه نخست امسال رسیده است.

پیش تر مقامات آمریکا تصمیم گرفته بودند تعرفه های گمرکی برای کالاهای چینی را در مجموع به میزان ۵۰ میلیارد دلار افزایش دهند که تعرفه های جدید بر اساس اظهارات مقامات آمریکایی پاسخی به نقض حقوق تولید کنندگان امریکایی از سوی چین است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

استقلال بانک مرکزی یکی از مهمترین اهداف اقتصاد مقاومتی

استقلال بانک مرکزی یکی از مهمترین اهداف اقتصاد مقاومتی

ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی با بررسی پیاده سازی اقتصاد مقاومتی به این ...