خانه » خودرو و حمل و نقل » نابسامانی های بازار خودرو و افزایش تا ۱۰ میلیون تومانی قیمت انواع خودرو
نابسامانی های بازار خودرو و افزایش تا 10 میلیون تومانی قیمت انواع خودرو
نابسامانی های بازار خودرو و افزایش تا ۱۰ میلیون تومانی قیمت انواع خودرو

نابسامانی های بازار خودرو و افزایش تا ۱۰ میلیون تومانی قیمت انواع خودرو

سیدمهدی مقدسی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: نابسامانی های بازار خودرو و افزایش تا ۱۰ میلیون تومانی قیمت انواع خودرو توسط ایران خودرو و سایپا و سایر شرکت های خودروساز داخلی باعث می شود قانون شورای رقابت اصلاح شود تا این شورا بتواند به مسئله قیمت‌گذاری خودروهای بالای ۵۰ میلیون تومان ورود پیدا کند.

به گزارش آی آر اقتصاد مقدسی در گفت‌وگو با ایسنا، بیان داشت: سقف اختیار شورای رقابت برای تعیین قیمت خودرو، ۴۵ میلیون تومان می باشد که این بدین معنا است که این شورا برای خودروهایی که بیش از  ۴۵ میلیون تومان قیمت دارد نمی تواند سیاست گذاری نماید.

به گفته نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی حمایت از خودروسازان از طریق گران کردن قیمت آنها بدترین نوع حمایت از صنایع خودروسازی می تواند باشد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: حمایت از صنایع داخلی باید صورت گیرد اما نه به شکلی که خودروسازان به جای کاهش قیمت و افزایش کیفیت با گران کردن انواع خودرو زمینه تداوم انحصار و نابسامانی های بازار خودرو را به وجود آورند. بنده به شدت با این شیوه حمایت از خودروسازان مخالفم.

راه چاره برای نابسامانی های بازار خودرو

مقدسی همچنین برای به صرفه شدن تولید خودرو در کشور راهکارهایی را پیشنهاد دادند: صنایع خودروسازی با اصلاح ساختارهای مالی و اداری باید هزینه های سرباری تولید خودرو را کاهش دهند تا از این طریق با کاهش هزینه تمام شده تولید هر دستگاه خودرو و افزایش تیراژ تولید از یک سو انگیزه مصرف کنندگان برای خرید خودروهای ایمن و با قیمت مناسب را به وجود آورده و از سوی دیگر نیز قیمت محصولات خود را افزایش ندهند.

از طرفی تقویت بخش تحقیق و توسعه و به اجرا درآمدن قراردادهای خارجی در بهبود وضعیت صنعت خودروسازی کشور تاثیر بسزایی می تواند داشته باشد.

نماینده مردم اراک در مجلس هشدار داد: افزایش قیمت خودرو در شرایط تورمی اصلا به صلاح خودروسازها نیست.

لازم به ذکر است صنایع خودروسازی کشور با نوسانات نرخ ارز دچار نوسانات ارزی شده و این امر در سال های گذشته سبب شده است که قیمت خودروهای تولیدی در داخل با افزایش نرخ ارز، با رشد مواجه شود که خودروسازان دلیل اصلی این امر را افزایش هزینه های تولیدی عنوان می کنند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

غیر قانونی بودن محدودیت ایجاد شده در سامانه ثبت سفارش خودرو

غیر قانونی بودن محدودیت ایجاد شده در سامانه ثبت سفارش خودرو

فربد زاوه کارشناس خودرو با غیر قانونی دانستن محدودیت ایجاد شده در سامانه ثبت سفارش، ...