خانه » اخبار جهان » افزایش گزارشات دریافتی توسط نهاد ناظر بر پولشویی سوئیس طی سال گذشته
افزایش گزارشات دریافتی توسط نهاد ناظر بر پولشویی سوئیس طی سال گذشته
افزایش گزارشات دریافتی توسط نهاد ناظر بر پولشویی سوئیس طی سال گذشته

افزایش گزارشات دریافتی توسط نهاد ناظر بر پولشویی سوئیس طی سال گذشته

میزان گزارشات ارسال شده به نهاد ناظر بر پولشویی سوئیس طی سال گذشته رکورد جدیدی را برای خود ثبت کرد که یکی از آنها پرونده ای به ارزش ۷ میلیارد فرانک بوده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، دفتر اطلاع رسانی پولشویی سوئیس طی گزارش سالانه خود اطلاع داد در مجموع ۴۷۰۰ پرونده مظنون به فعالیت های مجرمانه به ارزش بیش از ۱۶.۴ میلیارد فرانک وجود داشته است که بار دیگر، رشوه درصدر جرائم آن قرار دارد.

پولشویی به چرخه ای گفته می شود که در آن پول هایی که عمدتا از طرق نامشروع و غیر قانونی به دست می‌آید را از طرق خاص وارد چرخه رسمی اقتصاد کرده و به این ترتیب ماهیت رسمی به این پول ها می دهند یا به عبارت دیگر پول کثیف ناشی از فعالیت های غیرقانونی را به پول تمیز تبدیل می کنند.

از نمونه این فعالیت های غیرقانونی می توان به درآمدهای حاصل از فروش مواد مخدر، انواع قاچاق و مشاغل زیرزمینی اشاهر نمود که اگر این درآمدها وارد فعالیت های اقتصادی کشور شوند به نحوی‌ که رد و منشأ آنها قابل پیگیری نباشد مفهوم پولشویی معنا پیدا خواهد کرد.

گزارش سالانه نهاد ناظر بر پولشویی سوئیس

این دفتر همچنین در ادامه گزارش بدون اشاره به نام خاصی اعلام کرد تعداد پرونده های مربوط به تامین مالی تروریسم تقریبا دو برابر شده و در حال حاضر به ۵۱ مورد رسیده است.

۹۱ درصد این موارد توسط بانک ها گزارش شده است و سایر اطلاع رسانی  ها از طریق مدیران دارایی، معامله گران کالا، وکلا، بیمه گذاران، شرکت های صادرکننده کارت های اعتباری و غیره انجام گرفته است.

این گزارش همچنین نشان می دهد سوئیس در صدر کشورهایی قرار دارد که مظنونان احتمالی در آن سکونت دارند و پس از آن، مناطق آمریکای مرکزی و لاتین، کشورهای حوزه دریای کارائیب قرار دارند.

از طرفی با تقسیم بندی بر حسب ملیت مظنونان، سوئیس باز در صدر قرار گرفته است و پس از آن کشورهای ایتالیا، کشورهای مشترک المنافع و اوکراین قرار دارند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*