خانه » اخبار جهان » رشد اقتصاد آمریکا در سه ماهه نخست روند کاهشی به خود گرفت
رشد اقتصاد آمریکا در سه ماهه نخست روند کاهشی به خود گرفت
رشد اقتصاد آمریکا در سه ماهه نخست روند کاهشی به خود گرفت

رشد اقتصاد آمریکا در سه ماهه نخست روند کاهشی به خود گرفت

اقتصاد آمریکا در سه ماهه ابتدای سال ۲۰۱۸ رشدی ۲.۳ درصدی را برای خود ثبت نمود که ۰.۶ درصد کمتر از نرخ رشد مدت مشابه طی سال گذشته بوده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، سایت تریدینگ اکونومیکس اعلام نمود این نرخ رشد هر چند بالاتر از نرخ ۲ درصدی بوده که پیش از این پیش بینی شده بود اما پایین ترین نرخ رشد امسال به شمار می رود.

افزایش در تولید ناخالص داخلی واقعی آمریکا ناشی از سرمایه گذاری های ثابت غیر مسکونی، مخارج مصرفی شخصی، صادرات، سرمایه گذاری های نوآورانه شخصی، مخارج دولت فدرال و مخارج دولت های محلی می باشد.

اقتصاد آمریکا به دلیل بالا بودن حجم صادرات، واردات، سرمایه گذاری مستقیم خارجی، مبادلات بازرگانی، همواره به عنوان موتور محرک اقتصاد جهانی معرفی شده است.

ثابت بودن تقریبی نرخ رشد تولید ناخالص داخلی، پایین بودن نرخ بیکاری و بالا بودن سطح تحقیقات و تداوم سرمایه گذاری داخلی و خارجی از مهمترین ویژیگی های اقتصاد آمریکا در چند سال اخیر بوده است و در کنار این موارد افزایش بدهی داخلی و خارجی، افزایش هزینه های تامین اجتماعی و افزایش روزافزون قیمت نفت از مهمترین نگرانی های اقتصاد آمریکا به شمار می رود.

تغییرات نرخ رشد اقتصاد آمریکا

متوسط نرخ رشد اقتصاد آمریکا از سال ۱۹۴۷ تا ۲۰۱۸ چیزی در حدود ۳.۲۱ درصد بوده است که بیشترین آن، رشد ۱۶.۹۰ درصدی سه ماهه نخست سال ۱۹۵۰ و کمترین آن مربوط به نرخ رشد منفی ۱۰ درصد بوده که در سه ماهه اول سال ۱۹۵۸ ثبت شده است.

مخارج مربوط به مصارف شخصی باعث ۰.۷۳ درصد از این رشد بوده است که نسبت به ۲.۷۵ درصد مدت مشابه سال قبل کاهش شدیدی را به خود دیده است.

از طرفی بر اساس این آمار بخش سرمایه گذاری ثابت نیز ۰.۷۶ درصد به نرخ رشد افزوده است که این میزان در مدت مشابه دوره گذشته ۱.۳۱ درصد بوده است و نیز سرمایه گذاری های نوآورانه نیز ۰.۴۳ درصد به نرخ رشد افزوده است که در مقایسه با ۰.۵۳ درصد دوره قبل مثل موارد قبلی کاهش را نشان می دهد.

علیرغم موارد کاهشی فوق در دو قسمت صادرات و واردات، اوضاع بهبود یافته و صادرات و واردات ۰.۲ درصد به نرخ رشد افزوده اند در حالی که این میزان سال گذشته منفی ۱.۱۶ درصد بود از طرفی مخارج دولتی و سرمایه گذاری نیز ۰.۲ درصد به رشد افزوده اند که این میزان برای سال گذشته معادل ۰.۵۱ درصد بود.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*