خانه » سایر » وجود یک میلیون و ۵۰۰ هزار بیسواد مطلق بر اساس اعلام نهضت سوادآموزی
وجود یک میلیون و ۵۰۰ هزار بیسواد مطلق بر اساس اعلام نهضت سوادآموزی
وجود یک میلیون و ۵۰۰ هزار بیسواد مطلق بر اساس اعلام نهضت سوادآموزی

وجود یک میلیون و ۵۰۰ هزار بیسواد مطلق بر اساس اعلام نهضت سوادآموزی

علی باقرزاده، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در نشست استودیوی الفبا در حضور خبرنگاران از وجود یک میلیون و ۵۰۰ هزار بیسواد مطلق در کشور اطلاع داد.

معاون وزیر آموزش و پرورش درباره آخرین وضعیت اعمال محدودیت برای بیسوادان اطلاع داد: دولت یازدهم مصوبه ای برای اعمال محدودیت بیسوادان داشت و مبنای دولت بر این بود که مدرک دوره ابتدایی باید مثل شناسنامه واجب باشد که براساس این مصوبه دریافت گواهینامه رانندگی و پروانه کسب و همچنین تحت پوشش قرار گرفتن نهادهای خدماتی و حمایتی به شرط باسوادشدن در نظر گرفته دشه بود ولی مجلس نسبت به این مصوبه ایراد گرفته و تا امروز هنوز تعیین تکلیف نشده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، وی همچنین ضمن اشاره به این مطلب که اجرا شدن این محدودیت‌ها منوط به موافقت مجلس و تعیین تکلیف آن می باشد، گفت: ما آمادگی داریم تا اگر هر سمن یا تشکلی که اجازه فعالیت آموزشی دارد با او قرارداد ببندیم. برای این منظور سالانه ۵۰۰ موسسه آموزشی با ما قرارداد بسته و از این راه ۶۵ تا ۷۰ هزار فرصت شغلی ایجاد می شود.

جزئیات آمار بیسواد مطلق در کشور

معاون وزیر آموزش و پرورش درباره آخرین وضعیت آموزش یاران بلاتکلیف نهضت سوادآموزی نیز افزود: همکاری با نیروی آزاد نباید هیچ تعهدی برای استخدام ایجاد نماید. ما بار‌ها به صورت مکتوب به مجلس پاسخ داده‌ایم که فعالیت نیروهای آزاد در آموزش و پرورش دلیلی بر استخدام آنها نمی باشد، با این حال مجلس تاکید کرده است که اگر آموزش و پرورش در منطقه ای با کسری نیرو مواجه باشد موظف است کمبود خود را از نیروهای شرکتی، آموزش یاران نهضت و پیش‌دبستانی ها جذب نماید.

باقرزاده با اشاره لزوم عوض شدن این نگاه که آموزیاران نهضت که طبق قانون قبلی حق التدریس شده اند، استخدام شوند، افزود: با این حال ما موظف به اجرای قانون می باشیم و در صورتی که این موضوع در صحن علنی تصویب شود آن را باید اجرا کنیم، اما این نکته حائز اهمیت است که باید مسیر قطعی برای جذب نیرو در آموزش و پرورش یافت.

وی در انتها ضمن اعلام اینکه در حال حاضر به میزان سطح سواد ۹۵ درصد از ایرانیان دسترسی داریم، ادلمه داد: در حال حاضر طبق آمار رسمی کشور دو میلیون و ۷۰۰ هزار بیسواد مطلق در کشور داریم که از این میزان ۴۰۰ هزار نفر از اتباع خارجی بوده و ۳۰۰ هزار نفر آموزش ناپذیرند.

همچنین ۵۰۰ هزار نفر در سرشماری خودشان اعلام کردند که بیسواد مطلق هستند ولی برای این افراد سابقه تحصیلی در پایگاه اطلاعاتی ما ثبت شده است. بنابراین از نظر ما یک میلیون و ۵۰۰ هزار ایرانی بیسواد هستند و ما این تعداد را به رسمیت می‌شناسیم.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*