خانه » سایر » حمایت از کالای ایرانی راه حلی اساسی برای خروج از رکود اقتصادی
حمایت از کالای ایرانی راه حلی اساسی برای خروج از رکود اقتصادی
حمایت از کالای ایرانی راه حلی اساسی برای خروج از رکود اقتصادی

حمایت از کالای ایرانی راه حلی اساسی برای خروج از رکود اقتصادی

چنانچه می دانیم مقام معظم رهبری امسال را به عنوان حمایت از کالای ایرانی نامگذاری نمودند که بر اساس شرایط فعلی اقتصاد کشور حمایت از کالای ایرانی در شرایط فعلی امری ضروری به نظر می رسد. حال بر این اساس سوالی که مطرح می شود این است که دولت و مردم باید چه اقداماتی در این خصوص انجام دهند و از طرفی نحوه دولت تا چه میزان و در چه چارچوبی این حمایت را اجرایی نماید تا به مطلوب ترین شکل ممکن اتفاق افتد؟

آنچنان که می دانید حمایت از کالای ایرانی تنها محدود به دولت و سیاست گذار باشد بلکه یک سوی این حمایت از کالای ایرانی مصرف کنندگان اصلی یعنی مردم می باشند که شاید در برخی از حوزه ها تاثیرشان در اجرای این سیاست بیش از دولت باشد.

البته از طرفی نیز دولت به‌عنوان سیاست گذار وظایف و اختیارات را بر عهدع دارد که باعث می شود بخشی از زحمت عمده حمایت از تولیدات داخلی بر گردن دولت بیافتد از این رو لازم و ضروری است که سیاست گذار در حوزه های مختلف نظیر تولید، واردات و صادرات برخی از سیسات های پیشین خود را تغییر دهد تا از این طریق در راستای حمایت از کالای ایرانی گام بردارد.

در سال های اخیر شاهد نوعی رکود در اقتصاد کشور بودیم که باعث شده است برخی از تولیدنندگان به سمت واردات و یا استفاده از برند تقلبی برای تولیدات داخلی باشند که از این طریق ضربه های جبران ناپذیری به تولید، اشتغال و اقتصاد کشور وارد شده است. از این رو دولت از یک سو با فرهنگ سازی برای حمایت از کالای ایرانی و از سوی دیگر با حمایت از تولیدکنندگان و نیز تجاری سازی برندهای داخلی می تواند گام مهمی برای تحقق این مهم بردارد.

حمایت از کالای ایرانی و روش ها

یکی از مهمترین موارد برای حمایت از تولیدات داخلی، به مسائل فرهنگی بر می گردد که دول در این حوزه باید فعالانه مشارکت داشته و با استفاده از ابزارهای در اختیار خود به سمت ارج نهادن به کالایهای تولید داخلی گام بردارد البته این یک مسیر پرتلاطم بوده و نیاز به شکیبایی در این راه از جمله موارد حیاتی است ولی نتیجه آن بها دادن بیشتر به کالاهای تولید داخلی در میان مدت و بلند مدت خواهد بود که نتایج مثبتی را برای تولید و اقتصاد کشور به دنیال خواهد داشت.

یکی دیگر از مهمترین موارد در راستای حمایت از تولید کالای داخلی کاهش ریسک های موجود در محیط اقتصادی و کسب و کارهای می باشد. وجود برخی نااطمینانی ها نظیر ریسک نوسانات ارز، ریسک صادرات  و تجارت خارجی و نیز ریسک های موجود در حوزه قوانین و مقررات در برخی موارد حتی مانع از این شده است که تولیدکننده بتواند برنامه پیش بینی شده خود برای تولید ۶ ماهه و حتی سالانه را عملیاتی نمیاد.

بانک ها نیز به عنوان پای دیگر این معادلات می باشند نقش اساسی در این بین دارند زیرا بانک ها و موسسات اعتباری از طرق مختلف می توانند به حمایت از تولیدکننده پرداخته و از سوی دیگر می توانند با ایجاد شرایط مناسب برای خرید کالای ایرانی در راستای حمایت از تولید کالای داخلی برآیند. البته بخشی از این حمایت بانک ها و موسسات اعتباری دوباره به بحث قوانین و مقررات برمی گردد که از طریق سیاست های پولی و ارزی بانک مرکزی تاثیر می پذیرد و در این بین بانک مرکزی و در راس آن دولت در این زمینه نیز نقش حیاتی را ایفا می کند.

روی دیگر حمایت از کالای ایرانی

با توجه به مباحث بالا مشاهده می شود که یکی از راهکارها حمایت بخش پولی و مالی از تولیدکننده می باشد که این اتفاق روی دیگری نیز دارد و آن افزایش هزینه برای بانک ها می باشد زیرا حمایت از تولید و تولیدکننده و یا ایجاد شرایط مناسب برای خرید کالای ایرانی بدون کاهش نرخ سود تسهیلات میسر نبوده و چه بسا حمایت از تولید و مصرف به طور همزمان در صورت در صورت خطا باعث تورم، افزایش قیمت ها و نیز لطمات دیگری به اقتصاد شود.

یکی دیگر از مباحث اساسی که روی دیگر سکه حمایت از کالای ایرانی می باشد، بحث کیفیت و خدمات پس از فروش است که همواره دغدغه های اساسی را در پی داشته است. حمایت بی چون و چرا از تولید داخلی چه بسی می تواند منجر به کاهش کیفیت  کالای تولیدی شود که با این کار شاهد باخت طرف تولیدکننده و نیز مصرف کننده خواهیم بود. البته بخشی از راه حل این مشکل به صرف دولت و سیاست گذار محدود نیست و به بحث فرهنگی تولیدکننده بر می گردد.

حمایت از کالای تولید داخلی باید با قوانین و سیاست های کلان اقتصادی از سوی دولت همراه باشد که افزایش تعرفه واردات، کاهش سود تسهیلات و …. از جمله مواردی است که در اولین بررسی به ذهن هر فردی می رسد ولی باید به روی دیگر این اقدامات نیز توجه زیادی کرد.

شاید صحیح باشد که افزایش تعرفه واردات به معنی حمایت از تولیدکننده داخلی است ولی در صورت مدیریت نامناسب و عدم کنترل از سوی دولت و نهادهای ناظر این ابزار می تواند به عنوان سلاح تهدید کننده کیفیت محصولات تولیدی داخل نیز مطرح شود که در این میان ایجاد بازار انحصاری و رانتی و نیز تضییع حقوق مصرف کننده از جمله آشکارترین مضرات این حمایت های بدون برنامه ریزی خواهد بود.

حمایت از کالای ایرانی در ابتدای مسیر

حمایت از کالای ایرانی در شرایط فعلی شاید یکی از راه های خروج از رکود اقتصادی باشد که نیازمند یاری دولت، مردم و تولییدکنندگان است و هر کدام به سهم خود در این راه دخیل هستند که هنوز در ابتدای این مسیر پر پیچ و خک قرار گرفته ایم.

تولیدکننده از حیث افزایش کیفیت و نیز افزایش خدمات برای کالاهای خریداری شده و مردم از جهت ارزش نهادن به کالاهای تولید داخل در این سیاست اقتصادی نقش خواهند داشت اما آنچه که در این بین به نظر می رسد نقش پررنگ‌تری بر عهده دارد دولت است که هم به عنوان حمایت کننده و هم به عنوان ناظر قرار می گیرد که از یک سود باید سیاست حمایت از تولید را دنبال کند و از سوی دیگر در صدد نظارت بر بهبود کیفیت و عدم ایجاد انحصار باشد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*