خانه » بازرگانی » تحلیل تاثیر افزایش نرخ دلار بر صنایع و فعالیت های مختلف اقتصادی کشور
تحلیل تاثیر افزایش نرخ دلار بر صنایع و فعالیت های مختلف اقتصادی کشور
تحلیل تاثیر افزایش نرخ دلار بر صنایع و فعالیت های مختلف اقتصادی کشور

تحلیل تاثیر افزایش نرخ دلار بر صنایع و فعالیت های مختلف اقتصادی کشور

اغلب مردم بر این باورند که سودگران و دلالان بازار ارز بیشترین سود را از افزایش نرخ دلار نصیب خود کردند اما باید گفت که برخی فعالیت های اقتصادی قانونی و تولیدی نیز می توانند از افزایش نرخ دلار سود خود را افزایش دهند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، با وجودی که دولت بازار ارز را در ایام پیش از عید کنترل کرد و به مرز ۴۴۰۰ تومان رساند، در سال جدید بازار با صعود ناگهانی آغاز شد و تا ۶۰۰۰ تومان نیز رشد کرد و این جهش قیمتی به ایجاد هیجان در بازار ارز و خریدهایی از سوی مصرف کنندگان غیر مولد و غیر تجاری انجامید.

معاون اول رئیس جمهور نیز برای مدیریت بازار ارز اعلام کرد که نرخ دلار از ۲۱ فروردین برای تمام فعالان اقتصادی و برای رفع همه نیازهای قانونی و اداری آنان۴۲۰۰ تومان باشد و با این قیمت به همه نیازهای ارزی کشور از طریق بانک مرکزی و صرافی ها و بانک های تحت کنترل بانک مرکزی پاسخ داده خواهد شد.

این شرایطی را بوجود آورد تا اظهارنظرهای متعددی در خصوص تاثیر نوسانات ارز بر تولید تجارت و اقتصاد عمومی ایران توسط کارشناسان و فعالان اقتصادی مطرح شود.

در میان این نظرات متعدد که برخی آن را فشاری مضاعف بر تولید و بازار مصرف دانستند، عده دیگری از مسئولان نیز افزایش قیمت دلار را حتی به نفع صادرات کشور و حتی تولید داخلی اعلام نمودند.

اما باید دقت داشت بخاطر تاثیرپذیری اقتصاد ایران، بخش های تولیدی و مصرف، حتی بخش هایی که به لحاظ فنی هیچ ارتباطی با قیمت ارز ندارند، به خاطر جو روانی نوسانات قیمت دلار دچار اختلال می‌شوند؛ اما جدای از دلالان و سوداگران ارز و سکه حوزه هایی نیز وجود دارند که عملا هرچه قیمت ارز بالاتر باشد بیشتر سود آوری خواهند داشت.

صنایع سودآور از افزایش نرخ دلار

علت سود آوری این نوع کسب و کارها، ارزبری کم آنها می باشد که بر این اساس می توان گفت دو حوزه معدن و کشاورزی صادرات محور پرسودترین بخش اقتصاد در زمان افزایش قیمت دلار به شمار می روند.

محصولات کشاورزی و خشکبار تکلیف مشخصی دارند و با استفاده از منشأ خاک، آب و نیروی انسانی، عملا ارزبری چندانی نداشته و ارائه محصول به صورت صادراتی افزایش درآمد مناسبی برای آنها ایجاد خواهد کرد؛ درآمدی که با افزایش قیمت ارز نیز افزایش خواهد یافت.

در مجموعه معدن نیز بخش هایی وجود دارند که تقریبا تمام بازار آنها خارجی بوده و عملا برای صادرات استخراج می شوند. معادن سرب و روی از این دسته بوده و از آنجا که صنایع وابسته به این مواد معدنی به طور گسترده در ایران به وجود نیامده است، اغلب محصول استحصال شده به بازارهای خارجی ارسال می‌شوند.

لازم به ذکر است ایران با دارا بودن ۳۷ میلیارد تن ذخایر قطعی معدنی یکی از غنی ترین کشورهای معدنی در دنیا به شمار می رود به طوری که وجود معادنی چون مس سرچشمه و سنگ آهن چادرملو سبب شده تا ایران نام دو معدن از پر عیارترین و منحصر به فردترین معادن دنیا را در دل خود ثبت نماید.

افزایش نرخ دلار به صورت تدریجی راهکاری مناسب

حسن حسینقلی رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن سرب و روی، اظهار داشت: هر مقدار قیمت ارز افزایش پیدا کند به نفع معادن صادراتی از جمله سرب و روی است، زیر ارزبری ما در این بخش کمتر از هشت درصد می باشد.

این فعال معدنی همچنین درباره این که آیا قیمت دلار منصفانه است؟ پاسخ داد: این نکته باید مورد توجه باشد که در سال های گذشته نزدیک به چهار سال قیمت دلار ثابت بوده در حالی که به طور متوسط در سال ۱۲ درصد تورم در اقتصاد وجرا تجربه کرده ایم، یعنی طی این چهار سال هزینه های تولید برای تولیدکنندگان حداقل ۳۴ درصد افزایش یافته که این رقم تازه بدون در نظر گرفتن افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی می باشد.

به گفته وی، رفتار عاقلانه در قبال دلار این است که به طور تدریجی و به صورت منطقی این نرخ را همراه با ما به تفاوت تورم داخلی و خارجی افزایش دهیم تا این قیمت نیز در شرایط عادی باقی بماند و مثل یک فنر فشرده نشود و در شرایطی مثل روزهای گذشته در بازار آشفتگی ایجاد نکند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*