خانه » بورس،ارز، سکه » افزایش حداقل وجه تضمینی در پی افزایش قیمت تمام سکه در روزهای اخیر
افزایش حداقل وجه تضمینی در پی افزایش قیمت تمام سکه در روزهای اخیر
افزایش حداقل وجه تضمینی در پی افزایش قیمت تمام سکه در روزهای اخیر

افزایش حداقل وجه تضمینی در پی افزایش قیمت تمام سکه در روزهای اخیر

افزایش قیمت تمام سکه در روزهای اخیز باعث شده است که معاملات مشتقه این سکه نیز با نوساناتی همراه بوده و در پی آن بورس کالای ایران حداقل وجه تضمینی که باید معامله گران به صورت اعتبار در حساب خود داشته باشند را طی چند روز گذشته چندین بار افزایش داده و به ۵ میلیون و ۴۰۰ تومان برساند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، طی هفته های گذشته طلا و دلار با نوسانات رو به بالا همراه بوده است که این موضوع قیمت سکه بهار آزادی را در بازار افزایش داد. با توجه به این افزایش قیما تمام سکه در بازار، قیمت معاملات سکه آتی در بورس کالا نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.

در پی افزایش قیمت قراردادهای آتی سکه طلا وجه تضمین اولیه  این قراردادها طی فروردین ماه ۱۳۹۷ که به صورت درصدی از ارزش قرارداد آتی می باشد، روز به روز افزایش پیدا کرد.

ادامه افزایش حداقل وجه تضمینی برای معاملات سکه

بر این اساس چندی قبل مدیریت توسعه بازار مشتقه اعلام کرد که وجه تضمین اولیه به علاوه تضمین اضافه ۴ میلیون و ۴۰۰ تومان می شود با این حال روز گذشته بار دیگر مدیریت توسعه بازار مشتقه طی اطلاعیه ای اعلام کرد این مبلغ به ۵ میلیون و ۴۰۰ تومان افزایش یافته است.

با این شرایط کسانی که بخواهند یک قرارداد آتی سکه ( شامل ۱۰ سکه تمام بهار آزادی طرح امامی) را در بازار مشتقه بورس کالا طی قرارداد آتی معامله کنند، باید حداقل ۵ میلیون و ۴۰۰ تومان اعتبار  نزد اتاق پایاپای بورس کالا داشته باشند.

قرارداد آتی نوعی از معاملات مشتقه بورس کالای ایران می باشد که در این معاملات فروشنده و خریدار قرارداد توافق می‌کنند تعداد ۱۰ عدد سکه را در تاریخ مشخصی در آینده و به قیمت مشخص معامله نمایند.

به منظور اطمینان از انجام تعهدات در معاملات آتی سکه هر یک از طرفین معامله یعنی خریدار و فروشنده درصدی از ارزش قرارداد آتی سکه را به عنوان وجه تضمین اولیه نزد کارگزار سپرده می کنند که متناسب با تغییر ارزش قراردادهای آتی سکه در هر روز، حساب هر یک از طرفین تعدیل خواهد شد. مبلغ وجه تضمین اولیه متغیر و از طریق بورس کالا ایران تعیین و اعلام می شود.

بدیهی است با کاهش قیمت ها در بازار آتی، مبلغی از حساب سپرده خریدار کسر و به حساب سپرده فروشنده افزوده شود و بالعکس با افزایش قیمتها از حساب سپرده فروشنده کسر و به حساب خریدار افروده خواهد شد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*