خانه » سایر » افتتاح فاز اول طرح جامع آبرسانی به شهرستان دزفول و شروع فاز دوم
افتتاح فاز اول طرح جامع آبرسانی به شهرستان دزفول و شروع فاز دوم
افتتاح فاز اول طرح جامع آبرسانی به شهرستان دزفول و شروع فاز دوم

افتتاح فاز اول طرح جامع آبرسانی به شهرستان دزفول و شروع فاز دوم

امروز ۳۰ فروردین ماه با حضور اردکانیان وزیر نیرو فاز اول طرح جامع آبرسانی به شهرستان دزفول با اعتبار هزینه شده ۴۵ میلیارد تومان به بهره برداری رسید.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، طرح جامع آبرسانی به شهرستان دزفول با هدف تامین آب شرب سالم و بهداشتی مردم شهر دزفول و شهرهای اطراف از جمله صفی آباد، میانرود، دزآب، حمزه، سالند، شمش آباد، سیاه منصور، چغامیش و تعداد ۳۶۵ روستای تابعه شهرستان از طریق تلفیق آب زیرزمینی و آب سطحی رودخانه دز توسط سازمان آب و برق خوزستان برای افق سال ۱۴۲۵ طراحی و اجرا شد.

 طرح جامع آبرسانی ۷۳۰،۰۰۰ نفر و نیاز آبی ۹۵ میلیون متر مکعب در سال زیر پوشش قرار خواهد داد. اعتبار مورد نیاز جهت اجرا و تکمیل این طرح بزرگ ملی به طور کامل ۴۶۵ میلیارد تومان می باشد. طرح جامع آبرسانی به شهرستان دزفول در ۲ فاز در حال انجام می باشد که فاز اول برای افق سال ۱۴۰۰ و جمعیت ۵۰۰هزار نفر انجام شده و به بهره برداری رسیده است.

از جمله اقدامات انجام گرفته در فاز اول این طرح مو توان به احداث ۸۰ هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب شرب شامل ۲ واحد مخزن ۳۰هزار متر مکعبی و ۲ واحد مخزن ۱۰هزار مترمکعبی اشاره نمود.

البته حفاری احداث ساختمان سرچاهی، برق رسانی و تجهیز ۱۶ حلقه چاه جمعا به ظرفیت ۷۵۰ لیتر بر ثانیه معادل ۶۴،۸۰۰ متر مکعب در شبانه روز، اجرای سیستم لوله کشی بین مخازن ۳۰هزار مترمکعبی و تلمبه خانه تاسیسات آبرسانی در تصفیه خانه شمال دزفول از دیگر اقداماتی است که در مرحله اول این طرح صورت پذیرفته است.

جزئیات طرح جامع آبرسانی به شهرستان دزفول

همچنین وزیر نیرو فاز دوم طرح جامع آبرسانی به شهرستان دزفول را کلنگ زنی کرد که با کلنگ زنی پروژه خط انتقال تامین آب شهر سیاه منصور و کوی آزادگان به طول ۱۶ کیلومتر و اعتبار ۳۰ میلیارد تومان فاز دوم طرح جامع آبرسانی به شهرستان دزفول آغاز می شود.

فاز دوم این طرح برای افق سال ۱۴۲۵ و جمعیت ۷۳۰ هزار نفر مور مطالعه قرار گرفته و طراحی شده است. دوره اجرای طرح ۵ ساله و اعتبار مورد نیاز برای تکمیل و بهره برداری کامل از طرح ۴۱۵ میلیارد تومان برآورد شده است.

پروژه های اجرایی فاز دوم شامل اجرای خطوط انتقال تامین آب کوی آزادگان و شهر سیاه منصور با لوله فولادی به قطر ۶۰۰ میلیمتر به طول ۱۶ کیلومتر، احداث آبگیر و تصفیه خانه طرح جامع آبرسانی به شهرستان دزفول در منطقه کوپیته واقع در ساحل چپ رودخانه دز به ظرفیت ۲۲۵هزار متر مکعب در شبانه روز، خرید لوله های ۱۳۰۰ میلیمتری فولادی و اجرای خط انتقال از تصفیه خانه جدیدالاحداث تا مخازن ۳۰هزار متر مکعبی به طول ۱۱ کیلومتر می باشد.

بیش از این نیز، خط ورودی ۴۰۰ کیلو ولتی جندی شاپور دزفول با حضور وزیر محترم نیرو به بهره برداری رسیده بود و عملیات اجرایی پست ۴۰۰٫۱۳۲ جندی شاپور دزفول آغاز شد که برای اجرای این طرح نیز، بیش از ۸۵۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافت.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*