خانه » بانک و بیمه » توقف پیش فروش یک ماهه سکه و ادامه پیش فروش در سایر سررسیدها
توقف پیش فروش یک ماهه سکه و ادامه پیش فروش در سایر سررسیدها
توقف پیش فروش یک ماهه سکه و ادامه پیش فروش در سایر سررسیدها

توقف پیش فروش یک ماهه سکه و ادامه پیش فروش در سایر سررسیدها

بانک مرکزی طی یک اقدام غیرقابل پیش بینی  دست به توقف پیش فروش یک ماهه سکه زد. در حالی بانک مرکزی حدود یک هفته پیش روال جدید پیش فروش سکه را اعلام کرده بود و ولی‌الله سیف نیز از پیش فروش با سررسید هفت مرحله‌ای اطلاع داده بود به فاصله کوتاه ظاهرا بانک مرکزی از بخشی از سیاست خود منصرف شده و دست به توقف پیش فروش یک ماهه سکه زده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، لازم به ذکر است که پیش فروش در سایر سر رسیدهای تعیین شده ادامه دارد. امروز وقتی که متقاضیان خرید سکه به شعب بانک ملی مراجعه کردند، برای دریافت سکه با سررسید یک ماهه با پاسخ منفی مواجه شده و دلیل این موضوع را توقف این سررسید از سوی بانک مرکزی عنوان نموده اند.

متقاضیان پیش فروش اظهار داشتند که چرا باید برای سیاستی که خود بانک مرکزی آن را اعلام کرده و یک هفته از این جریان نگذشته است، برای خرید با اطمینان به شعب وارد شده، ولی در نهایت با ملغی شدن بخشی از برنامه تعیین شده بانک مرکزی مواجه شوند.

دلایل توقف پیش فروش یک ماهه سکه

این اتفاق در شرایطی است که برخی معتقدند صعود قیمت سکه در روزهای اخیر تا یک میلیون و ۸۷۰ هزار تومان در روز گذشته و افزایش اختلاف قیمت با پیش فروش یک ماهه که حدود یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان است، می‌تواند از عوامل توقف سررسید یک ماهه باشد چرا که با افزایش احتمال سود همراه بوده و تقاضا برای خرید سکه را بالا می‌برد. البته افزایش تعداد سکه های پیش فروش شده نیز در این امر بی تاثیر نبوده است.

بعد از اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز از فروردین امسال، بانک مرکزی تغییراتی در نحوه پیش فروش سکه اعمال و سررسید آن را هفت مرحله اعلام کرد.

بر این اساس سکه تحویل یک ماهه یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، سه ماهه یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، شش ماهه یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، نه ماهه یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، یک ساله یک میلیون و۳۵۰ هزار تومان ۱۸ ماهه یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و ۲۴ ماهه یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان اعلام شده است.

طرح پیش فروش سکه در گذشته با دو سر رسید ۶ و ۱۲ ماه سکه انجام می شد که از با دستورالعمل جدید بانک مرکزی، سکه در سررسیدهای یک ، ۳ ، ۶ ، ۹ ، ۱۲ ، ۱۸ و ۲۴ ماهه به فروش می رسد. بر اساس شرایط جدید، پیش فروش قطعی مسکوک طلا، در شعب بانک ملی خواهد بود.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، شعب منتخب بانک ملی باید با رعایت مفاد دستورالعمل مذکور، نسبت به پیش فروش مسکوک طلا تا اطلاع ثانوی و با قیمت های اعلام شده اقدام نمایند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*