خانه » اخبار جهان » اقدام دولت فرانسه در پی اقدام روسیه برای فیلتر پیام رسان تگرام
اقدام دولت فرانسه در پی اقدام روسیه برای فیلتر پیام رسان تگرام
اقدام دولت فرانسه در پی اقدام روسیه برای فیلتر پیام رسان تگرام

اقدام دولت فرانسه در پی اقدام روسیه برای فیلتر پیام رسان تگرام

دولت فرانسه در ادامه اقدام روسیه برای فیلتر تگرام، اعلام کرده که قصد دارد با معرفی و توسعه یک پیام رسان رمزنگاری شده داخلی، مقامات بلندپایه و وزرای این کشور را تحت تاثیر نگرانی های امنیتی موجود، از استفاده نرم افزارهای تلگرام و واتس اپ منع نماید.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، سایت تک کرانچ نوشت: این روزها جنجال های بسیاری بر سر مسائل امنیتی و افشای اطلاعات بر سر غول های تکنولوژی همچون فیس بوک ایجاد شده است و  انگشت اتهام برخی کشورها نیز به سمت و سوی شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها بوده است.

وزارت امنیت دیجیتال دولت فرانسه نیز با این شرایط اعلام کرده است که این کشور نیز می خواهد از انحصار پیام رسان هایی که ممکن است توسط نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کنترل و نظارت شود، خارج خواهد شد.

از این رو دولت فرانسه نیز درصدد معرفی و عرضه یک پیام رسان کاملا امن و رمزنگاری شده فرانسوی می باشد تا وزیران و مقامات بلندپایه اجرایی این کشور بدون داشتن هیچ نگرانی امنیتی خاصی، بتوانند در محیط آن به راحتی گفت وگو کرده و تبادل اطلاعات کنند .

منیر محجوبی سخنگوی وزارت دیجیتال فرانسه، در این باره نیز توضیح داد: علیرغم اینکه هم اکنون وزیران دولت و مقامات بلندپایه فرانسه همگی از پیام رسان های امنیتی خاص استفاده می کنند، اما با این حال بسیاری از آنان نیز از اپلیکیشن های محبوب و پرطرفداری همچون تلگرام و واتس اپ استفاده می نماید که این امر احتمال افشای اطلاعات محرمانه آنها و همچنین نظارت و دسترسی نهادهای امنیتی ایالات متحده آمریکا و روسیه را افزایش داده است.

حرکت دولت فرانسه به سوی پیام رسان داخلی

وی همچنین به علاقه امانوئل ماکرون رئیس جمهور کنونی فرانسه، به استفاده از پیام رسان تلگرام نیز اشاره نموده و بیان نمود: مقامات فرانسه به احتمال زیاد در آینده باید با این پیام رسان خداحافظی کنند.

وی ادامه داد: پیام رسان واتس اپ یک اپلیکیشن بسیار امن و رمزنگاری شده می باشد اما از آنجایی که چند سالی است تحت مالکیت فیس بوک بوده، ممکن است قضیه رسوایی فیس بوک و اتهام دست داشتن در افشای اطلاعات و حریم شخصی کاربران روی واتس اپ نیز تاثیر گذاشته و نگرانی هایی را ایجاد کند.

سخنگوی وزارت دیجیتال فرانسه همچنین بیان داشت: البته این امر راجع به کاربران عادی و عموم مردم صدق نخواهد کرد و ما برای مردم عادی قصد نداریم هیچ گونه ممنوعیتی را اعمال نماییم اما مقامات بلندپایه دولتی موظف خواهند بود از یک پیام رسان بومی رمزنگاری شده استفاده نمایند .

حکم فیلتر تلگرام در روسیه توسط یک دادگاه روسی صادر شده است و شرکت ارتباطات روسی یعنی روس‌کوم‌نادزور فیلترینگ این پیام رسان را آغاز کرده است.

روس‌کوم نادزور، طی بیانیه ای اعلام کرده است که رای دادگاه را اجرا و به اپراتور‌های تلفن همراه روسی دستورالعملی برای مسدود کردن تلگرام ارسال شده است.

الکساندر ژاروف، رئیس شرکت روس‌کوم‌نادزور نیز ضمن بیان اینکه فیلترینگ تلگرام چندین ساعت طول خواهد کشید، گفت: این شرکت از گوگل پلی و اپ استور اپل نیز درخواست کرده، اپلیکیشن تلگرام را از پلتفورم هایشان حذف نمایند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*