خانه » بازرگانی » تامین دلار ۴۲۰۰ تومانی برای برای واردات کالاهای اساسی مشمول ارز مبادله‌ای
تامین دلار 4200 تومانی برای برای واردات کالاهای اساسی مشمول ارز مبادله‌ای
تامین دلار ۴۲۰۰ تومانی برای برای واردات کالاهای اساسی مشمول ارز مبادله‌ای

تامین دلار ۴۲۰۰ تومانی برای برای واردات کالاهای اساسی مشمول ارز مبادله‌ای

علی‌اکبر مهرفرد  معاون وزیر جهاد کشاورزی، در حاشیه گردهمایی مسئولان کشاورزی اطلاع داد که با توجه به سیاستگذاری جدید ارزی در راستای تامین دلار ۴۲۰۰ تومانی و نیز پرداخت مابه التفاوت این نرخ ارز برای واردات کالاهای اساسی مشمول ارز مبادله ای، با گرانفروشان متخلف در این بازار برخورد خواهد شد.

مهرفرد  در حاشیه گردهمایی مسئولان کشاورزی که به جهت تقدیر از معاون سابق امور دام این وزارتخانه برگزار شد، درباره تغییر بازار ارز و قیمت واردات نهاده‌ها و محصولات کشاورزی بیان نمود: نرخ ارز برای واردات نهاده‌های کشاورزی به ویژه نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی مانند ذرت، کنجاله سویا، دانه های روغنی و … تفاوتی با گذشته نداشته و صرفا روش پرداخت آن فرق کرده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، بر اساس سیسات گذاری جدید ارزی دلار ۴۲۰۰ تومانی تنها نرخ ارز رسمی است، ۳۸۰۰ تومان از قیمت آن را واردکننده و ۴۰۰ تومان دیگر آن را دولت پرداخت خواهد کرد.

دلار ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی

وی همچنین توضیح داد: در حال حاضر دیگر ارزی به نام ارز مبادله ای نداریم و فقط دلار ۴۲۰۰ تومانی می باشد که به کالاهای اساسی مشمول ارز مبادله‌ ی و با مابه التفاوت ۴۰۰ تومانی تعلق می گیرد و این بدان معنا می باشد که برای واردکنندگان کالاهای اسسای دلار با همان قیمتی که خرید می‌کردند، تامین می شود و جای هیچ مشکل و نگرانی در این باره نیست.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی در ادامه افزود: افرادی که از این تسهیلات استفاده کرده و از شرایط کنونی سوءاستفاده نمایند، مرتکب تخلف شده و با گرانفروشان متخلف نیز برخورد می شود.

مهرفرد اظهار داشت: به همه واردکنندگان اعلام شده که هر کس کالا و محصولش را با ارز مبادله ای وارد کرده یا نرخ ارز برای وارداتش مبادله ای بوده است، یارانه خواهند گرفت و به دستگاه های نظارتی نیز اعلام نموده ایم هوشیار بوده و در این میان اگر هر شهروندی با این تخلفات روبرو است باید آن را به دستگاه‌های نظارتی اطلاع دهد.

وی در انتها گفت: وقتی تصمیمی به مرحله اجرا می رسد چند روزی طول می کشد و ابهامات تا حدی به وجود می آید اما به نظر من قیمت ها نباید تغییر نماید و قیمت آن‌ دسته از محصولاتی که نرخ ارزشان، آزاد و متقاضی بوده باید کاهش پیدا کند چرا که ارزان‌تر نیز شده است.

در روزهای اخیر و با توجه به هیجانات ایجاد شده در بازار ارز کشور، نرخ ارز با قیمت ۴۲۰۰ تومان به ازای هر دلار تک نرخی شده است که دولت و بانک مرکزی با تصمیماتی در جهت رفع نیازهای اساسی و ضروری ارز اقدام نموده است و از این طریق سبب کاهش هیجانات و نوسانات غیرعادی در بازار ارز شده است.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*