خانه » اقتصاد دیجیتال » برداشت غیرمجاز از حساب بانکی جزء مهمترین جرائم فضای سایبری
برداشت غیرمجاز از حساب بانکی جزء مهمترین جرائم فضای سایبری
برداشت غیرمجاز از حساب بانکی جزء مهمترین جرائم فضای سایبری

برداشت غیرمجاز از حساب بانکی جزء مهمترین جرائم فضای سایبری

یکی از مهمترین جرائم فضای سایبری برداشت غیرمجاز از حساب بانکی می باشد و به گفته کارشناسان، متاسفانه وقوع این جرم بیشتر به علت عدم رعایت موارد ساده ایمنی و امنیتی از سوی کاربران و شهروندانی می باشد که توصیه‌های پلیس فتا را جدی نمی‌گیرند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، با توجه به هشدارهای مکرر درباره اینکه کارت بانکی خود را در اختیار دیگران نگذارید و رمز آن را نیز اعلام نکنید، متاسفانه هنوز شاهدیم که برخی افراد به راحتی کارت بانکی به همراه رمز آن را در اختیار دیگران قرار می دهند.

بنا به اعلام کارشناسان، افرادی که کارت بانکی خود را به همراه رمز آن در اختیار دوستان و آشنایان قرار میدهند تا مثلاً قبوض آن‌ها را پرداخت کنند و یا شهروندانی که هنوز در خریدهای خود در فروشگاه‌ها برای پرداخت بهای خرید کارت را با رمز در اختیار فروشنده می‌گذارند، زمینه‌های سوء استفاده از اطلاعات بانکی خود را برای مجرمان سایبری فراهم می سازند.

این عوامل موجب می شود کسی که کارت را در اختیار دارد، با فعال کردن رمز دوم و یادداشت کردن اطلاعات درج شده بر روی کارت بانکی به راحتی بتواند از حساب بانکی دیگران خرید آنلاین انجام داده و هزینه آن را با کارت شما پرداخت نماید که این یک نوع برداشت غیرمجاز از حساب بانکی می باشد.

روش های برداشت غیرمجاز از حساب بانکی

همچنین فروشنده‌ای که برروی دستگاه کارت‌خوان خود اسکمیر نصب نماید با دانستن رمز بانکی شما اطلاعات کارت شما را کپی کرده و به راحتی می‌تواند از حساب شما به صورت غیر مجاز برداشت کند. لذا ضروری است که هنگام خرید خود کارت کشیده و رمز را وارد کنید و به هیچ وجه رمز را به فروشنده اعلام نکنید.

اسکیمینگ به معنای منتقل کردن اطلاعات دارایی های کارت عابر بانک به روی کارت دیگر می باشد که این اقدام بدون اطلاع و رضایت مالک صورت می پذیرد. اسکیمر نیز همان سارقی است که از طریق کلاهبرداری به کپی کردن کارت های بانکی می پردازد. در ایران به ابزار و دستگاهی که برای این منظورمورد استفاده قرار می گیرد نیز اسکیمر گفته می شود.

همچنین بر اساس اطلاعات سایت پلیس فتا، فیشینگ طراحی یک صفحه بانکی یا درگاه پرداخت بانکی مثل صفحه اصلی بانک می باشد که با تغییر جزئی آدرس آن ایجاد شده است. کاربران باید در خریدهای آنلاین مراقب سایت‌ها و درگاه‌های پرداخت فیشینگ باشند که حتماً درگاه بانکی با HTTPS شروع شده باشد و هنگام وارد کردن اطلاعات بانکی از صفحه کلید مجازی استفاده نمایند.

کارشناسان به شهروندان توصیه می‌کنند که حتماً به صورت دوره‌ای رمز بانکی خود (رمز اول و دوم) را تغییر داده و رمزهایی را انتخاب کنند که قابل حدس زدن و تشخیص از سوی دیگران نباشد.

کد تخفیف