خانه » سایر » انتشار نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال ۱۳۹۶ توسط مرکز آمار ایران
انتشار نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال 1396 توسط مرکز آمار ایران
انتشار نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال ۱۳۹۶ توسط مرکز آمار ایران

انتشار نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال ۱۳۹۶ توسط مرکز آمار ایران

بررسی نرخ بیکاری افراد ١٠ ساله و بیش تر نشان دهنده آن است که ١٢،١ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند که شاخص نسبت به سال قبل ۳ دهم درصد کاهش پیدا کرده است. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، مرکز آمار ایران نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال ١٣٩۶ را منتشر کرد.

بر اساس این گزارش بررسی نرخ بیکاری افراد ١٠ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ١٢،١ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری نشان می دهد این شاخص، در مقایسه با سال ١٣٩۵، ٠,٣ درصد کاهش پیدا کرده است است.

در سال ١٣٩۶، ۴٠,٣ درصد جمعیت ١٠ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند؛ یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند که بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به سال گذشته ، افزایش   ٠.٩ درصدی را تجربه کرده است.

دیگر نتایج طرح آمارگیری نیروی کار

همچنین نرخ بیکاری برای جوانان ١۵ تا ٢٩ ساله نشان داد که ٢۵,٣ درصد از فعالان این گروه سنی در سال ١٣٩۶ بیکار بوده اند. بررسی تغییرات سالانه نرخ بیکاری جوانان ١۵ تا ٢٩ ساله جاکی از آن است که این نرخ نسبت به سال قبل ٠.۶درصد کاهش یافته است.

بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار تعداد شاغلان در سال ١٣٩۶ به ٢٣ میلیون و ٣٧٨ هزار و ۶١٣ نفر رسید که نسبت به سال گذشته ٧٩٠ هزار و ۵۶١ نفر افزایش یافته است. نسبت اشتغال نیز در سال ١٣٩۶ به ٣۵,۵ درصد رسیده است که نسبت به سال گذشته افزایش ١.٠ درصدی را تجربه کرده است.

بررسی سهم اشتغال ناقص نیز نشان داد که در سال ١٣٩۶، ١٠,۴ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده اند در حالی که آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٣٨.٨ درصد از شاغلان ١۵ ساله و بیش‌تر، ۴٩ ساعت و بیش تر در هفته کار کرده‌اند.

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان داد در سال ١٣٩۶، بخش خدمات با ۵٠,۴ درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣٢.٠ درصد و کشاورزی با ١٧.۶ درصد قرار دارند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*