خانه » اخبار جهان » جایگزین کردن دلار آمریکا در مبادلات نفتی از طریق قراردادهایی با ترکیه و ایران
جایگزین کردن دلار آمریکا در مبادلات نفتی از طریق قراردادهایی با ترکیه و ایران
جایگزین کردن دلار آمریکا در مبادلات نفتی از طریق قراردادهایی با ترکیه و ایران

جایگزین کردن دلار آمریکا در مبادلات نفتی از طریق قراردادهایی با ترکیه و ایران

شبکه آرتی در روزهای اخیر به نقل از الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، اعلام نمود که این کشور سرگرم جایگزین کردن دلار آمریکا در مبادلات نفتی از طریق قراردادهایی با ترکیه و ایران می باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وزیر انرژی روسیه اواخر هفته گذشته در مسکو به خبرنگاران اظهار نمود: این تفاهم نظر وجود دارد که ما بایستی به سوی استفاده از ارزهای ملی در مبادلاتمان حرکت نماییم.

یک نیاز و همچنین تمایل طرفین برای این اقدام به وجود آمده است. کشور روسیه به دنبال گزینه ای برای جایگزین کردن دلار آمریکا و پرداخت پول به ارزهای ملی با ایران و ترکیه است. تحقق این امر نیازمند عوامل خاصی در بخش اقتصادی و مالی و در بخش بانکی است.

ایران که از طرفی در معرض تهدید بازگشت تحریم های آمریکا قرار دارد، دو ماه پیش تصمیم گرفته است دلار آمریکا را به عنوان یک ارز در وارداتش حذف کند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در دستورالعملی از بازرگانان خواست تا سفارش‌های واردات به دلار آمریکا را متوقف نمایند و از سفارش های با ارزهای دیگر استفاده نمایند. دلیل این اقدام این بود که ایران به دلیل تحریم ها، به مبادلات دلار دسترسی ندارد و حذف این ارز به عنوان ارز مورد استفاده برای واردات کالا، شرایط را تسهیل خواهد کرد.

روسیه نیز مانند ایران هدف تحریم‌های آمریکا قرار دارد. طرح جایگزین کردن دلار آمریکا به منظور منزوی ساختن آمریکایی‌ها از سال گذشته به پیشنهاد مقام معظم رهبری به عنوان یک طرح اقتصادی، سیاسی در سطح منطقه مطرح شده است که با این اقدام علاوه بر منزوی شدن آمریکا، در شرایط به وجود آمدن تحریم توسط آمریکا بخش تجارت خارجی ایران از این تحریم ها زیان اندکی دیده و عملکرد این بخش دچار مشکلات کمتری خواهد شد.

طرح جایگزین کردن دلار آمریکا

درخواست ایران علیه دلار در سال گذشته به توافق دوجانبه میان بانک های مرکزی ایران و ترکیه به منظور تجارت با استفاده از ارزهای ملی منتهی شد. روسیه نیز در حال حاضر سرگرم مذاکرات با تهران برای انجام اقدام مشابه است. با این‌همه برخی به این مسئله بدبین بوده و بر این باورند که کنار گذاشتن دلار و استفاده از ارزهای ملی در حرف نسبت به عمل آسان می باشد و مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، از طرفی ظهور ارزهای مجازی می تواند فاصله گرفتن از دلار به عنوان یک ارز مورد استفاده در پرداخت پول معاملات نفتی بین المللی را تسهیل نماید.

استفن برنوک از شرکت پی وی ام اویل آسوشیتس در دسامبر سال گذشته میلادی اظهار کرده بود که ارزهای مجازی می‌توانند به کشورهای تولیدکننده کالا به منظور کاهش وابستگی به دلار، کمک قابل ملاحظه ای نمایند.

از سوی دیگر، ارزهای دیجیتالی مزیت دیگری را برای کشورهایی که با تحریم های بین‌المللی مواجه هستند، فراهم کرده است. این ارزها بی‌نام بوده و به این ترتیب تاثیر تحریم های آمریکا بر قراردادهای تجاری کشورهایی مانند روسیه، ایران و ونزوئلا را محدود خواهند کرد.

تولیدکنندگان نفت متعددی تاکنون از طرح‌هایی برای حذف دلار در معاملات نفتی رونمایی کرده‌اند. ونزوئلا ارز دیجیتالی خود به نام پترو را عرضه کرده است که تحت پشتوانه ذخایر منابع طبیعی عظیم این کشور قرار دارد.

همچنین چین که دومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان است و در سال ۲۰۱۷ از آمریکا به عنوان بزرگترین واردکننده نفت جهان پیش افتاد، در اقدامی مشابه معاملات نفت به یوان را برای جایگزین کردن آن با معاملات نفت به دلار، راه اندازی کرده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

روسیه بزرگترین صادرکننده نفت به چین در اکتبر برای هشتمین ماه متوالی

روسیه بزرگترین صادرکننده نفت به چین در اکتبر برای هشتمین ماه متوالی

آمار گمرکی نشان داد روسیه در اکتبر برای هشتمین ماه متوالی موقعیت خود به عنوان ...