خانه » بازرگانی » انحصار یک ارز خارجی یا تمرکز روی یک ارز به صلاح کشورمان نیست
انحصار یک ارز خارجی یا تمرکز روی یک ارز به صلاح کشورمان نیست
انحصار یک ارز خارجی یا تمرکز روی یک ارز به صلاح کشورمان نیست

انحصار یک ارز خارجی یا تمرکز روی یک ارز به صلاح کشورمان نیست

محمدرضا شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان نمود: به طور کلی انحصار یک ارز خارجی یا تمرکز روی یک ارز به صلاح کشورمان نیست.  وی همچنین اقدام اخیر دولت در تک نرخی شدن نرخ ارز را سیاستی بسیار قاطعانه برای کنترل بازار ارز و بهبود اوضاع اقتصادی و تجاری کشور در وضعیت فعلی دانست.

به گزارش ای آر اقتصاد این مقام مسئول در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر تجارت ایران آمادگی این را دارد که از سمت دلار به یورو تغییر نماید؟ اظهار داشت: اتکای بازرگانی و تجارت ایران به یورو همین امروز هم بیش از سایر ارزهای خارجی می باشد.

شریعتمداری در ادامه تصریح نمود: بخشی از فروش تجاری ایران مربوط به نفت است که درآمد حاصل از این بخش به صورت مشترک با دلار و ارز کشورهایی است که صادرات نفت به آنها نفت صورت می پذیرد و بخشی از این درآمد نیز از طریق یورو تامین می‌شود.

انحصار یک ارز خارجی به زیان کشور

این عضو کابینه دولت دوازدهم همچنین افزود: بخش‌های دیگر تجارت خارجی ایران در حال حاضر به نسبت قابل ملاحظه ای به یورو وابسته است. به طور مثال در مورد کالاهای اساسی این اتفاق از قبل رخ داده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین یادآوری نمود: باید تجارت ما به سمت ارزهای مختلف حرکت کند. از آنجا که امروز روابط ما با کشورهای اروپایی رو به گسترش است به طور طبیعی باید روی ارز این کشورها تمرکز بیشتری نسبت به قبل داشته باشیم.

وی همچنین بیان داشت: سیاست عمومی ما این است که تجارت تا جایی که مقدور می باشد و به ویژه در مورد ارزهای قابل مبادله با ارز کشور مقابل صورت پذیرد و  بخصوص در کشورهایی که حجم مبادلات تجاری بیشتری دارند، تجارت با ارز قابل مبادله یا ارز خود آن کشور ادامه پیدا کند.

تجارت در سطح بین المللی توسط ارزهایی نظیر یورو، دلار، پوند و … صورت می پذیرد که با توجه به اقدامات اخیر دولت آمریکا در شروع تنش با کشورهای مختلف، کشورهایی نظیر چین و روسیه به دنبال جایگزینی ارز مورد استفاده در مبادلات خارجی خود می باشند که این اتفاق برای تجارت خارجی کشورمان نیز می تواند موجب ایجاد ثبات در قیمت صادرات و واردات و کاهش اتکا به دلار آمریکا گردد.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*