خانه » اخبار جهان » ترامپ دلیل اصلی از دست رفتن فرصت برای شرکت های آمریکایی در ایران
ترامپ دلیل اصلی از دست رفتن فرصت برای شرکت های آمریکایی در ایران
ترامپ دلیل اصلی از دست رفتن فرصت برای شرکت های آمریکایی در ایران

ترامپ دلیل اصلی از دست رفتن فرصت برای شرکت های آمریکایی در ایران

وزیر نفت کشور در مصاحبه با روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال اظهار نمود: ترامپ دلیل اصلی از دست رفتن فرصت برای شرکت های آمریکایی در ایران می باشد.

 وال استریت ژورنال در گزارشی اعلام کرد: شرکت های آمریکایی امیدوار بودند که طبق توافق هسته ای مبادلات تجاری با ایران صورت گیرد ولی تهدید ترامپ برای خروج از توافق هسته ای باعث شده این شرکت ها که طبق معافیت های وزارت خزانه داری آمریکا در ایران تجارت می کردند، بر سر دوراهی قرار گیرند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، وال استریت ژورنال در ادامه عنوان نمود: ترامپ قصد دارد که (در صورت عدم اصلاح) از توافق هسته ای خارج شود. ترامپ طی روزهای گذشته دو منتقد سرسخت توافق هسته ای یعنی مایک پمپئو را به عنوان وزیر خارجه و جان بولتون را به عنوان مشاور امنیت ملی به دولت خود اضافه کرده است.

زیان شرکت های آمریکایی در ایران با خروج از برجام

این روزنامه ادامه داد: تاکنون معافیت های وزارت خزانه داری آمریکا که شامل حال برخی از شرکت های کوچک تجاری آمریکا بوده، در معرض تهدید واقع نشده است. اما بسیاری از مالکان این شرکت ها به دنبال راهکارهای مناسب می باشند تا فرضت سرمایه گذاری در ایران را نیز از دست ندهند.

وزیر نفت کشور با اشاره مستقیم به ترامپ، به روزنامه وال استریت ژورنال گفت:دلیل اصلی ازدست دادن فرصت شرکت های آمریکایی در این بازار شما هستید. اگر شرکت های آمریکایی را تحت فشار قرار ندهید، آمریکا می تواند با آمدن به ایران سود کسب کند.

مدیر شرکت آمریکایی پیمنت وال که در اقدامی ابتکاری سعی داشت در پسابرجام در سال ۲۰۱۶ به شبکه پرداخت بانکی ایران بپیوندد،اعلام نمود: فکر می کنم پتانسیل خوبی در ایران وجود دارد و ریسک بسیار بالایی نیز وجود دارد. نمی خواهم زندانی شوم، نمی خواهم شرکت من دچار مشکل شود.

همچنین این روزنامه آمریکایی یادآور شد که ترس از تحریم ها و بررسی های موشکافانه مکرر در آینده، بسیاری از شرکت های بزرگ آمریکایی را به حاشیه برده است در زمانیکه شرکت خودروسازی رنو و پژو و شرکت بزرگ توتال فرانسه در ایران سرمایه گذاری کردند.

این روزنامه در پایان نوشت: مبادلات مستقیم بین ایران و آمریکا اندک بوده است. مجموع صادرات و واردات در سال گذشته ۲۰۰ میلیون دلار بوده که با لغو ممنوعیت صادرات فرش ایرانی به آمریکا به دنبال توافق هسته ای، میزان مبادلات مقداری افزایش یافته است. این ارقام شامل ارزش کل توافق های امضا شده پس از توافق هسته ای نیست.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*