خانه » خودرو و حمل و نقل » رشد ۸ درصدی مصرف بنزین در سال ۹۶ و رکوردزنی آن در ۲۸ اسفند
رشد 8 درصدی مصرف بنزین در سال 96 و رکوردزنی آن در 28 اسفند
رشد ۸ درصدی مصرف بنزین در سال ۹۶ و رکوردزنی آن در ۲۸ اسفند

رشد ۸ درصدی مصرف بنزین در سال ۹۶ و رکوردزنی آن در ۲۸ اسفند

رشد مصرف‌بنزین علیرغم پیش بینی شش درصدی با رشدی معادل ۸ درصد مواجه شده است. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، میانگین روزانه مصرف بنزین تا روز ٢١ اسفندماه سال ۱۳۹۶، ۸۰.۳ میلیون لیتر بود و پیش بینی شده مصرف بنزین در سال جاری روزانه به مقدار  ٨٧ میلیون و ٨٠٠هزار لیتر نیز برسد.

مصرف بنزین سوپر در سال ۱۳۹۶، بیش از ۱۲ درصد رشد را نشان می دهد و از ۳.۳ به ۳.۷ رسیده است. پیش‌بینی شده میزان مصرف‌بنزین سوپر در سال ۱۳۹۷ با ۲۰ درصد رشد به پنج میلیون لیتر برسد.

در راستای افزایش مصرف‌بنزین در کشور، واردات بنزین نیز در سال ۱۳۹۶، رشد پیدا کرده و میزان واردات بنزین در سال ۱۳۹۶ روزانه ۱۲.۶ میلیون لیتر بود، در واقع واردات بنزین تا دی‌ماه سال مذکور بیش از سه درصد رشد داشت و از زمانی که پالایشگاه ستاره خلیج فارس وارد مدار شد واردات بنزین در سه ماه دی، بهمن و اسفند بیش از ۷۴ درصد کاهش یافته است.

رکوردزنی مصرف بنزین

طبق آخرین آمار اعلام شده، تولید بنزین در کشور از ۶۶.۴ در سال ۱۳۹۵ به ۷۷.۴ در سال ۱۳۹۶ رسیده و نیز میزان تولید بنزین از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا آذرماه به میزان ۶۶.۶ بوده و از آذرماه تا اواخر اسفندماه  به ۷۷.۴ رسید.

همچنین میزان بنزین یورو۴ تا آذرماه ۲۴ میلیون بوده که در اواخر اسفندماه  به ۲۹ میلیون لیتر رسید و پیش بینی شده است چنانچه فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به مدار بیاید این میزان به ۵۰ میلیون لیتر برسد.

مصرف  بنزین در کشور با رسیدن به مرز ۱۱۵ میلیون لیتر در ۲۸ اسفندماه رکورد جدیدی را ثبت نمود. مصرف بنزین در کل کشور در ٢٨ اسفندماه به ١١۵میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر رسید. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته مصرف بنزین در کشور ١٠۵میلیون و ١٠٠ هزار لیتر بود، بنابراین مصرف  بنزین در ٢٨ اسفندماه امسال در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ١٠.٢ درصد افزایش داشته است.

کد تخفیف