خانه » اخبار جهان » پیش بینی آژانس بین المللی انرژی از بازار نفت جهانی در سال ۲۰۱۸
پیش بینی آژانس بین المللی انرژی از بازار نفت جهانی در سال 2018
پیش بینی آژانس بین المللی انرژی از بازار نفت جهانی در سال ۲۰۱۸

پیش بینی آژانس بین المللی انرژی از بازار نفت جهانی در سال ۲۰۱۸

براساس پیش بینی آژانس بین المللی انرژی در گزارش نفت ۲۰۱۸، تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۳، به ۱۰۴ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید که از تولید مورد انتظار سال جاری میلادی ۶٫۹ میلیون بشکه در روز بیشتر است.

در این گزارش که به تازگی منتشر شده، آمده است: صندوق بین المللی پول نرخ رشد اقتصادی جهان در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را ۳٫۹ درصد پیش بینی کرده است؛ هرچه اقتصاد قدرتمندتر باشد، مصرف نفت آن بالاتر است، بنابراین بر اساس پیش بینی آژانس بین المللی انرژی می توان گفت تقاضای نفت به طور متوسط با نرخ ۱٫۲ میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، آژانس یاد شده همچنین اعلام کرد، مانند سال های گذشته، ۵۰ درصد تقاضای جهانی نفت متعلق به چین و هند است.

بررسی های آژانس بین المللی انرژی نشان می دهد، از آنجا که اقتصاد چین روز به روز مصرف کننده مدارتر می شود، نسبت به سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ ، نرخ رشد تقاضای نفت آن تا سال ۲۰۲۳ بتدریج کاهش می یابد؛ در مقابل، نرخ رشد تقاضای نفت در هند افزایش پیدا می کند.

پیش بینی آژانس بین المللی انرژی از تقاضای جهانی نفت

با وجود روند صعودی تقاضای جهانی نفت، نرخ رشد آن پس از یک افرایش ۱٫۴ درصدی در سال جاری میلادی، در سال ۲۰۲۳ به یک میلیون بشکه در روز کاهش می یابد.

آژانس بین المللی انرژی همچنین تصریح کرد: علایمی وجود دارد که نشان می دهد، منابع دیگر انرژی در حال جایگزین شدن به جای نفت هستند، به عنوان مثال، چین یکی از سخت گیرانه ترین مقررات کارایی سوخت و انتشار آلاینده ها در جهان را اجرا می کند.

چین که در تلاش است کیفیت هوای شهرهای خود را بهبود بخشد، به شدت این تلاش ها افزوده است. فروش اتومبیل های برقی و تولید اتومبیل های گازی در این کشور به ویژه بری ناوگان های کامیونی و اتوبوسی در حال افزایش است.

این نهاد بین المللی که به کشورهای پیشرفته جهان در زمینه انرژی مشاوره می دهد، اعلام کرد، مهمترین عامل رشد تقاضای جهانی نفت، محصولات پتروشیمی هستند که در بین محصولات نفتی، بیشترین نرخ رشد تقاضا را به ویژه در آمریکا و چین دارند.

بنا به گزارش آژانس یاد شده، حدود ۱٫۷ میلیون بشکه در روز یا ۲۵ درصد کل تقاضای جهانی نفت تا سال ۲۰۲۳ ناشی از اتان و نفتا است.

این گزارش حاکی است، رشد اقتصادی جهان موجب افزایش رفاه مردم در کشورهای در حال توسعه شده و آنها را به لحاظ درآمدی در طبقه متوسط قرار داده است

گروه بزرگی از محصولات پتروشیمی که از نفت و گاز طبیعی بدست می آیند برای کارخانه ها بسیار حیاتی هستند و تولید بسیاری از کالاها مانند کالاهای بهداشتی و نگهدارنده های غذا نیازمند این محصولات است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*