خانه » سایر » کاهش صادرات نفت و میعانات ایران به پایین‌ ترین میزان در دو سال گذشته
کاهش صادرات نفت و میعانات ایران به پایین‌ ترین میزان در دو سال گذشته
کاهش صادرات نفت و میعانات ایران به پایین‌ ترین میزان در دو سال گذشته

کاهش صادرات نفت و میعانات ایران به پایین‌ ترین میزان در دو سال گذشته

بر اساس اعلام رویترز به نقل از یک منبع آگاه، صادرات نفت و میعانات ایران در ماه مارس به پایین‌ ترین میزان در دو سال گذشته کاهش پیدا می‌ کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، این منبع آگاه که به دلیل محرمانه بودن اطلاعات مایل نبود نامش فاش شود، اظهار داشت: خریداران جهانی ۱.۹۴ میلیون بشکه در روز نفت ایران را در مارس خریداری خواهند کرد که ۲۱ درصد نسبت به فوریه کاهش نشان می ‌دهد. میزان صادرات ایران در مارس نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۶ درصد کاهش خواهد داشت.

بر اساس گزارش رویترز، این کاهش با وجود تلاش‌ های ایران برای جلب مشتریان از جمله کاهش قیمت فروش رسمی و پیشنهاد افزایش تخفیف حمل محموله به هند روی می ‌دهد.

دلایل کاهش صادرات نفت و میعانات ایران

صادرات ایران در مارس برای سومین ماه متوالی کاهش پیدا کرده و به پایین ‌ترین میزان در دو سال گذشته می ‌رسد. این کاهش به اوپک کمک خواهد کرد عرضه جهانی را محدودتر کند و همچنین از قیمت‌ های نفت که اخیرا به دلیل نگرانی‌ های نسبت به افزایش تولید آمریکا افت کرده است، حمایت می ‌کند.

امیر زمانی‌نیا، معاون وزیر نفت، ماه گذشته گفته بود ایران که پس از برچیده شدن تحریم‌ ها در سال ۲۰۱۶ تلاش می ‌کند سهم بازار از دست رفته خود را بازیابد، قصد دارد تا چهار سال آینده ظرفیت تولید نفت خود را ۷۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده و به ۴.۷ میلیون بشکه در روز برساند.

محاسبات رویترز نشان می ‌دهد: صادرات نفت و میعانات ایران به بازارهای اصلی ‌اش در آسیا ماه میلادی جاری به ۱.۱۲ میلیون بشکه در روز بالغ می ‌شود که یک سوم نسبت به فوریه کمتر خواهد بود و پایین‌ ترین میزان از نوامبر سال ۲۰۱۵ به شمار می ‌رود.

ژاپن که چهارمین خریدار بزرگ نفت ایران است، در ماه میلادی جاری برای نخستین بار از مارس ۲۰۱۶ از ایران نفت خریداری نخواهد کرد.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*