خانه » اخبار جهان » پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا به نقل از وزیر انرژی روسیه
پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا به نقل از وزیر انرژی روسیه
پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا به نقل از وزیر انرژی روسیه

پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا به نقل از وزیر انرژی روسیه

وزیر انرژی روسیه از پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، خبر داد به گزارش راشاتودی، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه اظهار داشت که اتحادیه اقتصادی اوراسیا که روسیه رهبری آن را بر عهده دارد، در ماه می می تواند ایران را به عنوان یک عضو جدید در این اتحادیه بپذیرد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از مهر، نواک که ریاست کمیته بین دولتی ایران و روسیه را نیز بر عهده دارد، گفت: این اقدام که به منظور ایجاد منطقه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، صورت گرفته است، در حال حاضر در مرحله پیشرفته قرار دارد، و به وضوح موجب توسعه بیشتر تجارت دوجانبه و گسترش همکاری ها و سرمایه گذاری های دوجانبه خواهد شد.

پیش از این مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه اعلام کرد بود که توافقنامه ایجاد منطقه آزاد تجاری میان طرفین که در سال ۲۰۱۵ آغاز شده بود، به پایان رسیده است.

اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا

گفتنی است که روسیه، قزاقستان، بلاروس، ارمنستان و قرقیزستان از اعضای این اتحادیه هستند. ویتنام نیز در سال ۲۰۱۶ به عنوان اولین کشور غیر منطقه ای، به عضویت این اتحادیه درآمد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، اتحادیه اقتصادی اوراسیا (نام کوتاه: EAEU) یک اتحادیه اقتصادی است که اعضای آن بیشتر کشورهای شمال منطقه اوراسیا، در شرق اروپا هستند. معاهده تشکیل این اتحادیه در ۲۹ می ۲۰۱۴ توسط بلاروس، قزاقستان و روسیه امضا شد و از یکم ژانویه ۲۰۱۵ عملاً اجرا شد.

اوراسیا در ۳۷۵ تا ۳۲۵ میلیون سال پیش تشکیل شده‌است و از یکی شدن سیبری با بلوک قزاقستان و بالتیکا که قبلاً به لورنتیا متصل بود و حالا به آمریکای شمالی وصل است، بدست آمده‌است.

از جمله تمدن‌های اوراسیا می‌توان به تمدن‌های تشکیل شده در میان‌رودان، درهٔ رود سند و جمهوری خلق چین اشاره کرد. در هزاره اول (پیش از میلاد) یک کمربند پیوسته از تمدن در اوراسیا قرار داشت که از اقیانوس آرام تا اطلس کشیده می‌شد این کمربند تمدن برای دو هزاره بخش تاریخ ساز بشریت بود.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*