خانه » اخبار جهان » همکاری نفتی ایران و عراق در عین رقابت در بازارهای جهانی نفت
همکاری نفتی ایران و عراق در عین رقابت در بازارهای جهانی نفت
همکاری نفتی ایران و عراق در عین رقابت در بازارهای جهانی نفت

همکاری نفتی ایران و عراق در عین رقابت در بازارهای جهانی نفت

ایران و عراق در عین رقابت در بازارهای جهانی نفت می توانند با همکاری در بخش‌های مختلف نفتی باعث ارتقای این صنعت در هر دو کشور شوند. این همکاری که در ماه‌های اخیر پررنگ‌تر شده است پس از عبور از برگزاری جلسات مشترک برای برنامه ریزی برای برداشت از میادین مشترک، سوآپ و صادرات گاز این بار به حفاری رسیده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، قرار گرفتن عمده میادین نفتی عراق در خشکی حسن این کشور محسوب شده و ظرفیت و پتانسیل نفتی عراق را بالا برده است. درحالی که اکثر میادین نفتی ایران در دریا قرار دارد و هزینه سرمایه گذاری در میادین نفتی ایران بسیار بالا است.

به دلیل همسایگی ایران و عراق و داشتن میادین نفتی مشترک، جلسات و مذاکره درمورد چگونگی برداشت از این میادین در سال‌های قبل برگزار و انجام می شد،جلساتی که بعد از سال‌ها تعویق مجددا از سر گرفته شد.

در این راستا، علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در اواخر بهار سال جاری کاردر مورد انجام مذاکره با کشورهای همسایه در مورد میدان‌های مشترک گفت: قطر برای برگزاری جلسه مشترک درخواست داده بود و یک جلسه هم برگزار شده و در آن بررسی شده است که برداشت از میدان مشترک چگونه تنظیم شود.

بررسی روابط گازی ایران و عراق

با عراق هم کمیته‌ای تشکیل شده و یک جلسه از این کمیته برگزار شده است. برگزاری این جلسات برای هر دو کشور نتایج مثبتی دارد. مخصوصا برای ایران که به ظرفیت معادل در برداشت از میدان‌ها رسیده است. قبل از این طرف مقابل هم برای برگزاری این جلسات با ایران استقبال نمی‌کرد و اعتقاد داشت ایران ضعیف است.

علاوه بر این جلسات روابط نفتی دو کشور از جهات مختلف توسعه یافت و در اوایل تابستان شاهد آغاز صادرات گاز ایران به عراق بودیم.در این راستا صادرات روزانه گاز به بغداد بین ۷ تا ۲۵ میلیون مترمکعب تعیین شد.

دو پایانه مرزی در نفت شهر و شلمچه در مناطق عملیاتی ۷ و یک، برای  صادرات گاز طبیعی به عراق اختصاص یافته‌اند که بدین منظور دو رشته خط لوله ۴۸ اینچ منشعب از خط ششم سراسری شامل خط کوهدشت-نفت‌شهر به طول ۲۳۱ کیلومتر و اهواز-شلمچه به طول ۱۴۱ کیلومتر طراحی  و احداث شده است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تغییر سیاست‌های تجاری عراق در قبال تجار ایرانی نوعی تهدید جدی

تغییر سیاست‌های تجاری عراق در قبال تجار ایرانی نوعی تهدید جدی

برخلاف سال‌های اخیر که صادرات ایران به عراق با روند صعودی همراه بوده است، اکنون ...