خانه » سایر » هزینه تمام شده یک کیلووات ساعت برق خورشیدی ۴ سنت است
هزینه تمام شده یک کیلووات ساعت برق خورشیدی ۴ سنت است
هزینه تمام شده یک کیلووات ساعت برق خورشیدی ۴ سنت است

هزینه تمام شده یک کیلووات ساعت برق خورشیدی ۴ سنت است

طبق اظهارات سید محمد صادق زاده معاون وزیر نیرو هزینه تمام شده یک کیلووات ساعت برق خورشیدی ۴ سنت است که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰ به ۳ سنت و در سال‌ های بعد به دو سنت و کمتر از آن کاهش می یابد و با این حساب تجدیدپذیرها ارزان‌ ترین نوع انرژی است.

سید محمد صادق زاده همچنین با اشاره به این ‌که برخلاف تصورها، انرژی ‌های تجدید پذیر ارزان ‌‌ترین نوع انرژی در ایران هستند که طبق پیش‌بینی‌ های صورت گرفته این عدد تا سال ۲۰۲۰ به ۳ سنت و در سال‌ های بعد به دو سنت و کمتر از آن کاهش می ‌یابد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از فارس، این مقام مسئول ادامه داد: با این حساب تجدید پذیرها ارزا‌ن ‌ترین انرژی در دنیا و حتی در کشور ایران است.

هزینه تمام شده کمتر برای تولید برق از خورشید

رئیس سازمان انرژی‌ های تجدیدپذیر و بهره ‌وری انرژی، در ادامه خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی، تامین برق از خورشید نسبت به تولید برق حتی با پربازده ‌ترین نیروگاه ‌های فسیلی که نیروگاه سیکل ترکیبی است و از گاز طبیعی تغذیه می شود، هزینه کمتری را به کشور تحمیل می ‌کند.

وی ادامه داد: باید صراحتا اعلام کرد که علی ‌‌رغم اینکه نیروگاه‌ های سیکل ترکیبی بازده بالای ۵۰ درصد دارند، اما تولید برق توسط آن ‌ها گران تر تمام می ‌شود، چراکه حداقل ۲+۱  سنت هزینه تبدیل انرژی می ‌شود و اگر ارزان ‌ترین قیمت گاز طبیعی ممکن که حدود ۱۲ تا ۱۳ سنت در مترمکعب است را معیار قرار دهیم و با احتساب هزینه ‌های آلودگی زیست محیطی ناشی از احتراق گاز طبیعی و توزیع ذرات معلق که حدود ۲ تا ۳ سنت نیز دولت متحمل هزینه‌ های اجتماعی ناشی از آلودگی می شود، می ‌توانیم صراحتا اعلام کنیم که تجدید پذیر‌ها نسبت به فسیلی ها ارجح‌ هستند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*