خانه » بازرگانی » نوسان نرخ ارز مانع پیش بینی درست از وضعیت آینده و مشکلات تجارت خارجی
نوسان نرخ ارز مانع پیش بینی درست از وضعیت آینده و مشکلات تجارت خارجی
نوسان نرخ ارز مانع پیش بینی درست از وضعیت آینده و مشکلات تجارت خارجی

نوسان نرخ ارز مانع پیش بینی درست از وضعیت آینده و مشکلات تجارت خارجی

به اعتقاد رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران، نوسان نرخ ارز به صادرات کمک نمی‌کند، چون امکان پیش‌بینی درست از وضعیت آینده را سلب می‌کند.

مطابق بررسی‌ها، از ابتدای امسال تاکنون نرخ دلار با افزایش حدود ۷۰۰ تومانی مواجه شده است. در حالی که در ابتدای امسال لار ۳۷۴۸ تومان قیمت داشت که هم‌اکنون به حدود ۴ هزار و ۴۷۰ تومان افزایش یافته است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرآنلاین، در این شرایط، در فضای عمومی رسانه ‌ای و بعضا کارشناسی کشور دائما این گزاره به افکارعمومی پمپاژ می ‌شود که برای رشد صادرات غیرنفتی لازم است همواره نرخ رسمی ارز به میزان مابه ‌التفاوت تورم داخلی و خارجی تعدیل شود و چون همواره نرخ تورم در اقتصاد ایران به مراتب بالاتر از نرخ تورم جهانی بوده، پس لازم است نرخ ارز دائما به میزان مابه‌ التفاوت یادشده افزایش یابد تا صادرات غیرنفتی کشور رونق بگیرد.

نوسان نرخ ارز و صادرات کشور

با این وجود، مطالعات گسترده میدانی نشان داده که تعدیل نرخ ارز با هدف رشد تجارت خارجی هیچ‌ گاه صادرات غیرنفتی کشور را به سرمنزل مقصود نرسانده است.

در این خصوص، بهرام شکوری، رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: افزایش نرخ ارز می تواند به توسعه صادرات کمک کند، اما اتفاقی که اخیرا در ایران رخ داد، بی ثباتی بازار ارز است. به اعتقاد وی، نوسان نرخ ارز به صادرات کمک نمی کند، چون امکان پیش بینی درست از وضعیت آینده را سلب می‌کند؛ ضمن این که بخشی از صادرات کشور در گرو واردات است و نوسان شدید نرخ ارز، این موضوع را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

شکوری خاطرنشان کرد: در دنیا قیمت‌ها به حدی رقابتی است که به طور معمول همه ساله قیمت‌ها را نه‌تنها افزایش نمی‌دهند، بلکه کاهش هم می‌دهند. همزمان با افزایش نرخ تورم باید قیمت ارز به تناسب آن تغییر کند تا تولیدکنندگان داخلی متضرر نشوند.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش قیمت طلا و سکه از هفته گذشته به دنبال نوسانات نرخ ارز

افزایش قیمت طلا و سکه از هفته گذشته به دنبال نوسانات نرخ ارز

کشتی آرای عضو اتحادیه طلا و جواهر تهران نوسانات نرخ ارز را عامل اصلی افزایش ...