خانه » بورس،ارز، سکه » اولین نشست از سلسله نشست‌های عدالت اجتماعی از آرمان تا واقعیت
اولین نشست از سلسله نشست‌های عدالت اجتماعی از آرمان تا واقعیت
اولین نشست از سلسله نشست‌های عدالت اجتماعی از آرمان تا واقعیت

اولین نشست از سلسله نشست‌های عدالت اجتماعی از آرمان تا واقعیت

محمدصادق الحسینی در اولین نشست از سلسله نشست‌های عدالت اجتماعی از آرمان تا واقعیت با تاکید بر اینکه افزایش نرخ ارز یکی از عوامل رقابت‌پذیر کردن تولید داخلی و تحریک تقاضای خارجی برای محصولات ایرانی است و می‌تواند تا حدودی از نرخ بیکاری موجود بکاهد، تاکید کرد: وزارت کار که متولی ایجاد اشتغال شده، باید در برابر سرکوب قیمتی ارز ایستادگی کرده و با این پدیده که در ۱۰ سال گذشته کمر صنعت را شکسته، مبارزه کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، سیدمحمد صادق الحسینی، کارشناس اقتصادی در اولین نشست از سلسله نشست‌های عدالت اجتماعی از آرمان تا واقعیت تحت عنوان اشتغال و عدالت اجتماعی که در محل وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برگزار شد، گفت: پنجره جمعیتی ایران (به معنای امکان زایش شغل به واسطه ورود جمعیت جوان) از سال ۱۳۸۲ شروع شده و در سال ۱۴۲۲ بسته خواهد شد این در حالیست که پنجره جمعیتی ایران عراق و افغانستان به عنوان شرکای استراتژیک ایران، در سال ۱۴۲۰ باز خواهد شد که فرصت بسیار بزرگی است.

نتایج اولین نشست از نشست‌های عدالت اجتماعی

وی افزود: از سال ۸۲ که پنجره جمعیتی ایران باز شده نه تنها نتوانسته‌ایم مانند ۱۰ سال قبل از آن شغل ایجاد کنیم بلکه خالص ایجاد شغل از ۸۴ تا سال ۹۰ تقریبا صفر بوده و این فرصت گرانبها از دست رفته است.

الحسینی با اشاره به اینکه در بهار ۱۳۹۶ به نسبت فصل مشابه سال قبل، حدود یک میلیون نفر وارد بازار کار  شده‌اند، گفت: این آمار در تاریخ اقتصادی ایران بی نظیر است.

وی خاطر نشان کرد: با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی موجود حتی با رشد میانگین اقتصادی ۶درصد نیز که سناریویی خوشبینانه است و به‌معنای این است که دولت به کارآمدترین شکل، کار خود را انجام داده، در سال۱۴۰۰ بیش از ۵میلیون نفر بیکار و در سال۱۴۰۶ حدود ۶.۵میلیون بیکار خواهیم داشت و به همین دلیل در یک دهه آتی با ابرچالش بیکاری مواجه خواهیم بود که  قابل حل نیست.

این اقتصاددان تاکید کرد: تمرکز دولت باید معطوف به ایجاد اشتغال ناقص باشد و یارانه‌های موجود در کشور نیز باید به سمت یارانه‌های مبتنی بر ایجاد شغل اختصاص یابد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*