خانه » اخبار جهان » آمادگی اتحادیه اروپا برای مذاکره درباره پیوستن ایران به خط لوله کریدور گاز
آمادگی اتحادیه اروپا برای مذاکره درباره پیوستن ایران به خط لوله کریدور گاز
آمادگی اتحادیه اروپا برای مذاکره درباره پیوستن ایران به خط لوله کریدور گاز

آمادگی اتحادیه اروپا برای مذاکره درباره پیوستن ایران به خط لوله کریدور گاز

به گزارش ای پی ای، معاون انرژی کمیسیون اروپایی از آمادگی اتحادیه اروپا برای مذاکره درباره پیوستن ایران به خط لوله کریدور گاز جنوب خبرداد.

پروژه کریدور گاز جنوب با ۴۵ میلیارد دلار هزینه و تاناپ که ادامه آن می باشد، یکی از بزرگترین پروژه های مناطق خزر و مدیترانه می باشد. انتظار می رود این پروژه که نقشه انرژی منطقه و اروپا را نیز تغییر خواهد داد، اروپا را از وابستگی به انرژی که روسیه تامین می کند، نجات بدهد.

این پروژه، گاز استخراج شده از حوضه شاه دنیز را که صاحب حدود ۱ ممیز ۲ تریلیون مترمکعب ذخیره می باشد، از طریق ترکیه به اروپا انتقال خواهد داد. اولین جریان گاز در این خط لوله که ۳ هزار و ۵۰۰ کیلومتر طول دارد، در سال ۲۰۱۸ به ترکیه و گرجستان تحقق خواهد یافت.

این پروژه سه خط لوله را به یکدیگر متصل خواهد کرد. پروژه گاز جنوب که پروژه های قفقاز جنوبی، ترانس آناطولی و ترانس آدریاتیک را نیز دربر خواهد گرفت، گاز طبیعی استخراج شده از ذخایر شاه دنیز آذربایجان را از طریق گرجستان به ترکیه انتقال خواهد داد.

اتحادیه اروپا و مذاکره برای خط لوله کریدور گاز جنوب

به گزارش ای پی ای، ماروس سفکویچ، معاون کمیسیون اروپایی، در نشست خبری مربوط به چهارمین نشست وزارتی شورای مشاوره‌ای کریدور گاز جنوب اعلام کرد: اتحادیه اروپا خواهان پیوستن کشورهای دارای ذخایر غنی گاز به این طرح است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از مهر وی افزود: همه گزینه‌ها در این زمینه در نظر گرفته شده‌اند و ما آماده مذاکره با همه شریکان کریدور گاز جنوب درباره پیوستن ایران به این طرح هستیم.

معاون کمیسیون اروپایی در حوزه انرژی گفت: مهم است که کریدور گاز جنوب، اروپا را به کشورهای دارای منابع غنی گاز متصل کند و ما خواهان مشارکت خریداران و عرضه‌کنندگان جدید در این طرح هستیم.

سفکویچ گفت: در این نشست‌ها، مذاکراتی با ترکمنستان و ایران انجام شده است.  ایران خواهان انتقال نفت خام است و برای این هدف، خطوط لوله و زیرساخت‌ها باید در ایران ایجاد شود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

صادرات به کشور عراق به عنوان دومین مقصد صادراتی ایران

صادرات به کشور عراق به عنوان دومین مقصد صادراتی ایران

ایران در شش‌ماهه نخست امسال ۳ میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار صادرات به کشور عراق ...