خانه » سایر » امتیازات بخش های عمومی و شبه دولتی نسبت به بخش خصوصی
امتیازات بخش های عمومی و شبه دولتی نسبت به بخش خصوصی
امتیازات بخش های عمومی و شبه دولتی نسبت به بخش خصوصی

امتیازات بخش های عمومی و شبه دولتی نسبت به بخش خصوصی

به اعتقاد رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، بخش های عمومی و شبه دولتی نسبت به بخش خصوصی از امتیازهایی برخوردار هستند و بخش خصوصی برای فعالیت در اقتصاد کشور نیازمند فضایی رقابتی است.

پیش تر حسن روحانی، رئیس جمهوری، مانع بزرگ در راه تحقق این هدف را حاکم بودن فضای حمایتی بر اقتصاد کشور دانسته و بر اصل اقتصاد رقابتی، تاکید کرده بود.

عدم دخالت دولت در اعطای مجوزها و نیز در قیمت‌گذاری‌ها و در عوض تسهیل روندهای موجود در ارتباط با فعالیت‌های اقتصادی، نکته‌ای است که در این راستا دولت بر آن تاکید داشته است.

به باور طرفداران اقتصاد آزاد، برای کاهش فساد و رشد اقتصادی پایدار، نقش دولت در اقتصاد، تنها باید در حیطه کنترل تعهدات قانونی و حفظ حریم‌های محیط‌زیستی، سلامت و حقوق انسانی باشد.

وضعیت بخش های عمومی و شبه دولتی

مسعود خوانساری افزود: در شرایط کنونی با وجود بخش های عمومی و شبه دولتی بازار برای بخش خصوصی رقابتی نیست و میان بخش های عمومی و خصوصی تمایزهایی در برخورداری از امتیازها وجود دارد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی ادامه داد: در صورتی که بخش های خصوصی و عمومی در فضای رقابتی کاملی فعالیت کنند، به طور حتم بخش خصوصی برنده است؛ زیرا هم بهره وری و هم کارایی بخش خصوصی نسبت به بخش عمومی بالاتر است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران در مورد حضور بخش خصوصی در اقتصاد کشور گفت: تا زمان ابلاغ سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، این نگاه وجود داشت که اقتصاد باید توسط دولت اداره شود اما بعد از اینکه نتایج این نگاه مشخص شد، به سمت تقویت بخش خصوصی حرکت کردیم.

خوانساری با اشاره به تاکید رئیس جمهوری بر واگذاری امور به بخش خصوصی، گفت: در شرایط کنونی فعالان بخش خصوصی به دنبال بازاری رقابتی با بخش های دولتی هستند.

وی اضافه کرد: به اعتقاد رئیس جمهوری، اگر قرار است اقتصاد حرکت کند باید بخش خصوصی در کشور فعال شود؛ البته این امر تنها در اختیار دولت نیست و قطعا نهادهای دیگر هم موثر هستند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*