خانه » عمومی اقتصاد » قیمت جهانی طلا و عوامل موثر بر آن و پیش بینی روند آینده آن
قیمت جهانی طلا و عوامل موثر بر آن و پیش بینی روند آینده آن
قیمت جهانی طلا و عوامل موثر بر آن و پیش بینی روند آینده آن

قیمت جهانی طلا و عوامل موثر بر آن و پیش بینی روند آینده آن

طلا در کنار نفت یکی از کالاهای استراتژیک در بازارهای بین المللی محسوب می‌شود و در نتیجه عوامل متعددی بر روی قیمت جهانی طلا تاثیر می‌گذارد. تحولات اقتصاد کلان، نقش اساسی بر روند قیمت فلزات گران‌ بها دارد.

بنابراین در اقتصاد، عواملی (چه عوامل سیاسی و چه اقتصادی)، که باعث خوش ‌بینی سرمایه گذاران نسبت به بخش واقعی اقتصاد می شود، سرمایه را از بخش سوداگری و بورس‌ بازی به بخش واقعی اقتصاد سوق خواهد داد و باعث کاهش تقاضا و کاهش قیمت در بازارهای غیر تولیدی و افزایش اشتغال و تولید در بخش واقعی اقتصاد می شود. بنابراین در کنار سایر تحولات سیاسی و اقتصادی در سطح داخلی و بین المللی، هر گونه تغییر نگرش در سطح بین ‌الملل نسبت به سیاست های پولی، که باعث اطمینان ‌بخشی در اقتصاد شود، نقش مهمی در شکل گیری انتظارات مثبت نسبت به فعالیت های سرمایه گذاری در سطح بین المللی در بخش واقعی اقتصاد دار.

با انتقال منابع مالی به بخش واقعی اقتصاد، می‌تواند در کاهش قیمت جهانی طلا و سایر فلزات گران بها در زمان آتی نقش داشته باشد. تحولاتی طی سال های اخیر در بازار فلزات گران ‌بها و به خصوص طلا اتفاق افتاده و باعث شده است که در طول سال‌ های ۱۹۷۱ تا ۲۰۱۲، قیمت هر انس طلا روند افزایشی داشته باشد، به طوری که هر انس طلا از ۳۵ دلار در آگوست ۱۹۷۱ به ۱۶۰۰ دلار در سال ۲۰۱۲ رسیده و بعد از آن طی سال ۲۰۱۳ قیمت هر انس طلا روند کاهشی خود را طی کرده است، به طوری که قیمت هر انس طلا در اول اکتبر ۲۰۱۳ به ۱۲۹۳ دلار کاهش یافت.

قیمت جهانی طلا و عوامل موثر بر آن

تحلیل گران اقتصادی معتقدند که روند قیمت فلزات گران‌ بها، به خصوص روند قیمت جهانی طلا ، به تحولات اقتصاد کلان بستگی دارد.  از جمله مهم ‌ترین عوامل موثر بر قیمت طلا عبارتند از:

رشد عرضه جهانی پول:‌ رشد سالانه عرضه پول جهانی اگر بیش از رشد واقعی اقتصاد جهانی باشد، باعث می شود تا تورم جهانی افزایش پیدا کند و اعتماد به پول کاغذی کاهش یابد که این امر به گرایش بیشتر مردم به سمت طلا به عنوان یک پشتوانه برای حفظ دارایی هایشان گسترش یابد. واضح است که منظور از رشد سالانه عرضه پول، بیشتر عرضه دلار و ارزهای معتبر جهانی که به عنوان ارزهای غالب توسط مردم و بانک های مرکزی نگاهداری می شوند، مد نظر است.

نوسانات شدید بازار بورس و قیمت‌های نفت: در شرایطی که بازار بورس دچار نوسانات شدید می‌شود، و قیمت نفت بر اثر عوامل متعدد دائماً در حال تغییر است، اطمینان به این بازار و به تبع آن تمایل به سرمایه گذاری در این بازار کاهش می ‌یابد لذا در این حالت مفهومی به نام پناهگاه امن در مورد بازار طلا به وجود می‌آید. در این شرایط سرمایه گذاران سعی می کنند تا با کم کردن ریسک سرمایه گذاری خود در طلا سرمایه گذاری کنند. به عبارت دیگر تقاضا برای طلا به منظور ذخیره‌سازی افزایش می ‌یابد و این افزایش تقاضا منجر به افزایش قیمت ‌های طلا می‌شود.

سایر عوامل موثر بر قیمت جهانی طلا

نرخ پایین بهره: تغییرات نرخ بهره در کشورهای بزرگ اقتصادی جهان و به خصوص امریکا که ارز غالب جهانی را در اختیار دارد، تاثیرات مهمی بر قیمت طلا می گذارد. بطور مثال اگر دولت آمریکا به منظور تسهیل شرایط وام برای کسب و کارها و مصرف کنندگان، نرخ بهره ‌را پایین نگهدارد تا از این طریق مصرف کنندگان و تجار به رونق اقتصادی کمک کند، این سیاست منجر به تقاضای بیشتر برای کالاهایی شبیه نفت و فلزات صنعتی می‌شود. این اقدام باعث ترس سرمایه‌گذاران و اقدام برای خرید طلا به عنوان سپر تورمی می‌شود (هجینگ) در نتیجه در بازارهای معاملات قراردادهای آتی، هجینگ بر روی طلا انجام نمی‌شود و دچار رکود می ‌شود. این موضوع باعث کاهش عرضه و افزایش قیمت طلا می‌گردد.

بحران های اقتصادی: بحران هایی که در بخش های مختلف اقتصاد به وجود می آید و زمزمه رکود را نوید می دهند، دولت ها را وامی دارند تا اقدام به چاپ پول، کاهش نرخ بهره یا سایر سیاست های انبساطی نمایند. این اقدامات باعث ضعیف ‌تر شدن ارزش دلار در برابر ارزهای دیگر می ‌شود، لذا سرمایه گذاران و عاملان بازار برای حفظ ارزش دارایی ‌هایشان به سراغ بازار طلا  به عنوان پشتوانه پولی می ‌روند و در نتیجه قیمت طلا افزایش می‌ یابد. از سوی دیگر، گاهی اوقات با گسترش بحران به کشورهای مختلف، نه تضعیف دلار که وضعیت نابسامان و ناامیدکننده اقتصاد جهانی، باعث می شود تا دوباره طلا به عنوان یک پشتوانه مهم برای حفظ دارایی ها مطرح شود و تقاضا و به تبع آن قیمت طلا افزایش یابد.

روند آتی قیمت جهانی طلا

دو دیدگاه  مختلف در مورد روند تحولات قیمتی بازار فلزات گران ‌بها در آینده وجود دارد:

  1. در میان حامیان افزایش قیمت‌ها در این بازار، برخی معتقدند قیمت طلا به نرخ سابق ۱۶۰۰ دلار در هر اونس بازخواهد گشت. این دسته از کارشناسان ادامه‌ اجرای سیاست ‌های انبساطی پولی از سوی فدرال ‌رزرو آمریکا را عامل اصلی افزایش قیمت طلا در آینده عنوان می کنند.
  2. اما در مقابل، برخی کارشناسان کاهش رشد اقتصادی آمریکا و کاهش نگرانی ها نسبت به وضعیت سیاسی خاور میانه و کره‌ی شمالی را مجموعه‌ عواملی می دانند که باعث کاهش قیمت طلا خواهد شد. به علاوه، افزایش نگرانی ها نسبت به پایان زود هنگام برنامه محرک پولی آمریکا به عنوان طرح محرکه‌ اقتصادی آمریکا تا اواسط سال ۲۰۱۴ و کاهش رشد اقتصادی چین، موجب کاهش شدید قیمت طلا شده است.
کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*